English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2020
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
 STATISTIKK
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
 LERKENDAL360°
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
SØK I ARTIKLER
21 millioner kroner i TV-inntekter
Skrevet av Thomas Myren, 15. januar 2016, 07:36

Seriemesterskapet bidro til at Rosenborg økte inntektene fra TV-avtalen med fire millioner kroner.


Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto

I forfjor fikk RBK utbetalt 17 millioner uten merverdiavgift. Økninga skyldes i hovedsak gullbonus på tre millioner samt større andel av den kommersielle potten, først og fremst fordi Brann spilte i 1. divisjon.

Fordelinga var som følger:

TabellKomm.Utvikl.Kost.Totalt
Rosenborg20,4733,7191,447-4,47721,162
Strømsgodset17,3532,0551,447-3,64217,214
Stabæk14,2340,4201,447-2,81213,289
Odd10,3341,3071,447-2,28610,803
Viking9,5542,5871,447-2,37311,215
Molde9,1642,7071,447-2,23610,993
Vålerenga8,7742,6041,447-2,24010,586
Lillestrøm8,3841,0071,447-1,8938,946
Bodø/Glimt7,9940,1331,447-1,6727,902
Aalesund7,9941,3981,233-1,8568,770
Sarpsborg7,6040,5931,447-1,6847,961
Haugesund7,6040,6661,044-1,6267,687
Tromsø7,2140,6901,447-1,6337,719
Start6,4341,1721,420-1,5767,450
Mjøndalen6,3430,1201,447-1,3976,604
Sandefjord6,4340,1181,113-1,3396,327
Totalt156,021,322,2-34,8164,6


Rosenborg har altså soleklart størst kommersiell verdi. Verdien blir beregnet over tre år, altså 2013-15, jevnt fordelt på tre kategorier:

Tilskuertall på hjemmebane.
Antall kamper utenfor hovedrunden søndag klokka 18.
Medieomtale.

Klubbene får 1-16 poeng i hver kategori, og Rosenborg har trolig fått full maksimal uttelling i de fleste kategoriene hvert år.

Utviklingsmidlene skal brukes til å lønne ansatte knyttet til spillerutvikling. Rosenborg og de fleste andre kllubbene har fått maksimal andel, beregnet ut i fra antall egne ansatte kontra antall talentutviklere i klubbene til sammen.

TV-produksjonskostnadene er jevnt fordelt ut i fra inntektene til hver klubb.

Les mer: TV-avtalen 2013-16

Totalt regner Rosenborg i 2015 med overskudd på 15 millioner kroner. Endelig regnskap blir lagt fram i forkant av årsmøtet i februar.

Utover våren vil Norges Fotballforbund og Norsk Toppfotball diskutere fordelinga av inntektene fra den nye TV-avtalen med Discovery.

Serieforeninga vil på vegne av klubbene trolig kreve mer enn dagens 68 prosent av de 2,4 milliardene som blir betalt i perioden 2017-2022. Dessuten blir naturligvis den interne fordelinga mellom klubbene et stridsemne.


Utskriftsvennlig versjon Utskriftsvennlig versjon | Diskutér «21 millioner kroner i TV-inntekter» i forumet! Diskutér «21 millioner kroner i TV-inntekter» i forumet!

nyheter 
forum 

ANNONSE
SITATET
 © 1999-2020 RBKweb