English version 
Rosenborg Web
SESONGEN 2021
 NYHETER
 KAMPER
 SPILLERE
 STATISTIKK
KLUBBEN
 HISTORIE
 KLUBBFAKTA
 MERITTER
 REKORDER
 LERKENDAL STADION
EKSKLUSIVT
 LESESTOFF
 I GAMLE DAGER
 LEGENDER
 BILDESPESIAL
MENINGER
 DEBATTFORUM
 KOMMENTAR
 DIN MENING
RBKweb
 OM RBKweb
 ANNONSEINFORMASJON
 RSS-KANAL
 ARKIV
 TA KONTAKT
SØK I ARTIKLER
21 millioner i TV-inntekter
Skrevet av Thomas Myren, 4. januar 2015, 19:35

Rosenborg fikk 1,4 millioner i økte inntekter fra TV-avtalen i 2014.


Foto: Marius Dahl

RBK fikk noen kroner for å komme til 3. runde av norgesmesterskapet samt til forberedelser foran kvalifiseringa til europaligaen, men de store pengene kom fra serien. I fjor fikk klubbene 235 millioner kroner til fordeling. Økninga fra 221 millioner skyldes at TV-rettighetene til hjemmelandskampene i EM-kvalifiseringa nå blir solgt samlet av UEFA.

19 prosent eller 44 millioner kroner av disse tilfalt klubbene i 1. divisjon. Fire og tre av millionene ble satt av til henholdsvis fellesprosjekter og e-cupdeltakerne. Resten ble fordelt slik:

TabellKomm.Mva.Utvikl.Kost.Totalt
Molde18,9032,1525,2641,341-5,32522,334
Rosenborg16,0223,4944,8791,341-4,95920,777
Odd13,1420,8823,5061,341-3,65315,217
Strømsgodset9,5411,6182,7901,341-2,97212,318
Lillestrøm8,8210,9792,4501,057-2,58210,726
Vålerenga8,4612,2252,6711,341-2,85911,838
Aalesund8,1011,1592,3151,341-2,52010,395
Sarpsborg7,7410,1881,9821,341-2,2049,048
Stabæk7,3810,1141,8741,341-2,1018,608
Viking7,3811,7532,2831,341-2,49010,267
Haugesund7,0210,6361,9140,632-1,9718,232
Start7,0210,4691,8731,212-2,0698,505
Bodø/Glimt6,6610,2201,7201,341-1,9557,987
Brann5,9412,6582,1501,341-2,3639,726
Sogndal5,9410,1731,5291,341-1,7727,211
Sandnes Ulf5,9410,3771,5801,013-1,7437,168
Totalt144,019,140,820,0-43,5180,4


Rosenborg har altså høyere kommersiell verdi enn Molde. Denne verdien regnes for siste tre år, altså 2012-14, jevnt fordelt på tre kategorier:

Tilskuertall på hjemmebane.
Antall kamper utenfor hovedrunden søndag klokka 18.
Medieomtale.

Klubbene fikk 1-16 poeng i hver kategori, og Rosenborg fikk maksimal uttelling med 16 poeng i de fleste kategoriene. Derimot ble flere av kampene til Vålerenga enn Rosenborg flyttet ut av hovedrunden både i fjor og i forfjor.

Det regnes ikke merverdiavgift på utviklingsmidlene, som skal gå for å dekke deler av lønningene til personer knyttet til spillerutvikling. Rosenborg har fått godkjent 5,2 stillinger og fått utbetalt sin andel ut i fra 77,6 stillinger totalt i eliteserieklubbene.

TV-produksjonskostnadene er jevnt fordelt ut i fra inntektene til hver klubb. Oppgitte kostnader er inkludert merverdiavgift.

Les mer: Fordeling TV-inntekter 2014 og TV-avtalen 2013-16

Totalt regner Rosenborg i 2014 med underskudd på 15-17 millioner kroner. Endelig regnskap blir lagt fram i forkant av årsmøtet i februar.


Utskriftsvennlig versjon Utskriftsvennlig versjon | Diskutér «21 millioner i TV-inntekter» i forumet! Diskutér «21 millioner i TV-inntekter» i forumet!

nyheter 
forum 

ANNONSE
SITATET
 © 1999-2021 RBKweb