Best utenfor banen
Skrevet av Thomas Myren, 2. desember 2008, 00:07
Verken Rosenborg eller FC København er overlegne i hjemlige serier, men økonomisk er forspranget til konkurrentene stort.FC København |
Meritter: 6 seriegull, 3 cupgull
Trener: Ståle Solbakken
Plassering 07/08: 3. plass
UEFA-cupen 08/09:
Cliftonville - FCK 0-4
FCK - Cliftonville 7-0
FCK - Lillestrøm 3-1
Lillestrøm - FCK 2-4
FK Moskva - FCK 1-2
FCK - FK Moskva 1-1
FCK - St. Etienne 1-3
Valencia - FCK 1-1
Offisiell hjemmeside
UEFA-fakta |
|
Dessverre for RBK er den interne duellen også ujevn. Til tross for den "fysiske" oppslutninga rundt begge klubbene er omtrent likt med i overkant 19 000 tilskuere i snitt på hjemmekampene, blir Rosenborg på papiret utklasset av motstanderen på torsdag.
Slik var noen av nøkkeltallene i
2007-regnskapet til RBK og
2006/07-regnskapet til FCK; sistnevnte var på 18 måneder på grunn av omlegging til kalenderår.
(mill. NOK) RBK FCK
Driftsinntekter 272 1800
Driftsresultat 46 363
Resultat før skatt 37 194
Billett, TV og premier 168 258
Samarbeidspartnere 43 185
Supporterutstyr 28 67
Eiendeler 566 2875
Egenkapital 311 802
Begge regnskapene inneholder solide inntekter fra gruppespill i Champions League. Mens RBK-budsjettet i år ble redusert til 210 millioner, har FCK opprettholdt - og økt sine inntekter:
Rapporten etter 3. kvartal er imponerende med en foreløpig omsetning på 1,2 milliarder norske kroner.
- På enkelte områder har vi veldig mye å lære av FC København. Vi ser mye i retning København, og er imponert over hvordan de for eksempel drifter Parken, har RBK-markedssjef Erik Espeseth
tidligere uttalt.
FCK tjener gode penger både på utleie av selve banen og tribunene samt kontorlokaler.
De siste årene har derimot de største enkeltinntektene kommet fra treningssenterkjeden
Fitness DK, som ble kjøpt opp i 2006. Medlemskontigentene derfra var i forrige regnskap på hele 591 millioner. Samme år ble også
Lalandia, som driver feriehus og badeland, kjøpt opp.
Det er verdt å merke seg at FCK har innlemmet både herre- og damelag i håndball. Hvor stor del av inntektene de står for, er ikke eksplisitt angitt.
I overgangsvinduene har Rosenborg for alvor begynt å merke konkurransen fra danskene.
Brede Hangeland,
Mikael Antonsson og
Ulrik Laursen er ferske eksempler på spillere som har valgt FCK framfor RBK.
De to siste årene har FC København kjøpt spillere for 135 millioner og solgt for 111, mens RBK har kjøpt og solgt for henholdsvis 42 og 53 millioner.
- Klubben har tilsynelatende gjort det bra på overgangsmarkedet, men om det viser seg på banen gjenstår å se da. Uansett er det viktig at vi ikke får panikk. Et kjøp må forsterke oss, det er det viktigste, har Erik Hoftun sagt til
Adressa.