Utskrift fra rbkweb.no

Rosenborg - Sarpsborg 2-2 e.e.o., 4-6 e.str.
Skrevet av Thomas Myren, 25. juni 2025, 20:57

Spissene sviktet fra straffemerket i dramatisk kvartfinale i norgesmesterskapet.


Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto

- Det er steintungt
- Skulle hjelpe laget til semifinale
- Det skal ikke bli 2-2
Skade for Adrian Pereira
Bilder fra Rosenborg - Sarpsborg


- Det forventes at både jeg og Ole (Sæter) lager mål, og det gjør vi ikke. Det er klart at det er skuffende, innrømmet Dino Islamovic overfor rbkweb.no.

Mens Sæter nærmest trillet ballen til Mamour Ndiaye, måtte keeperen strekke seg langt for å redde forsøket fra Islamovic. Siden at Sarpsborg scoret på alle sine fire straffer hjalp det lite at Ole Selnæs og Iver Fossum fulgte opp med mål.

- Det er steintungt. Jeg syns vi fortjener mer i dag basert på hvordan kampen ser ut. Det er jævla skuffende å ryke ut når du kjenner at du har spilt en OK kamp, sa Alfred Johansson.

Han gjorde fire forandringer på laget etter 1-4-tapet i Kristiansund: Erlend Reitan, Adrian Pereira, Santeri Väänänen og Jesper Reitan-Sunde erstattet Jonas Mortensen, Håkon Volden, Moustafa Zeidan og Dino Islamovic.

Pereira var bare innbytter sist på grunn av ryggtrøbbel, som ikke hindret ham i å utføre et svært akrobatisk volleyspark i tverrligger. Dessverre pådro venstrebacken seg ny skade i skuldra like før pause. I mellomtida tok Sarpsborg ledelsen mot spillets gang: Et innlegg fra Sondre Ørjasæter spratt rett foran Sander Tangvik og videre mål.

2. omgang åpnet med at Daniel Karlsbakk kom seg fri. Heldigvis greide innbytter Mortensen å springe ham opp og blokkere skuddet.

Deretter begynte beleiringa av målgården til gjestene, men Rosenborg skapte få åpenbare målsjanser utover to langskudd: Ndiaye hindret Iver Fossum, mens Emil Ceide traff tverrliggeren.

Utligninga kom først fem minutter på overtid: Islamovic headet et innlegg fra Zeidan ned til Mikkel Ceide, som fikk lagt ballen tilbake. Spissinnbytteren skjøt i krysset via en motstanderfot og feiret intenst sitt første mål for RBK siden 2021.

I 1. ekstraomgang fullførte Islamovic snuoperasjonen med velplassert heading på innlegg fra den andre tvillingen Ceide.

- Jeg hadde håpet at det skulle rekke til å hjelpe laget til semifinale, kommenterte svenskmontenegrineren.

Sarpsborg utlignet imidlertid like etterpå: Selnæs sendte ballen rett til Jo Inge Berget, som tok den med seg fra midtsirkelen og skjøt via kneet til Rosenborg-kapteinen og i mål.

I 2. ekstraomgang skjøt Emil Ceide utenfor krysset. På overtid ble Sæter tatt igjen og stanset av Niklas Sandberg da han var på vei gjennom. Dermed ble det den sjuende kampen på rad uten seier mot Sarpsborg.

- Utfra dominansen skal det ikke bli 2-2, det skal bli 3-0. Men det er ingen vits å skylde på det. Når vi har det overtaket som vi har i banespillet, så er det bare for dårlig. Så enkelt er det, oppsummerte Selnæs.

PS! Tomas Nemcik (lår), Luka Racic (legg) og Noah Sahsah (kne) var skadet.

Kampfakta

Rosenborg4-6 e.str.Sarpsborg
Dino Islamovic 90, 101Sondre Ørjasæter 39
Jo Inge Berget 105

Onsdag 25. juni 2025 18:00
NM kvartfinale, Lerkendal stadion
8169 tilskuere og vist på nrk.no

Rosenborg [4-3-3]
Sander Tangvik - Erlend Reitan (Håkon Volden 82), Mikkel Ceide, Ulrik Yttergård Jenssen, Adrian Pereira (Jonas Mortensen 46) - Santeri Väänänen (Ole Sæter 59), Ole Selnæs, Iver Fossum - Jesper Reitan-Sunde (Moustafa Zeidan 74), Noah Holm (Dino Islamovic 74), Emil Ceide

Gult kort RBK: Ole Selnæs og Ulrik Yttergård Jenssen

Ubenyttet reserve: Rasmus Sandberg, Elias Sandrød, Henry Sletsjøe og Isak Thorvaldsson

nyheter
forum