Utskrift fra rbkweb.no

Rosenborg - Odd 1-0
Skrevet av Thomas Myren, 10. april 2022, 19:53

Det ble sliteseier i første hjemmekamp for sesongen.


Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto

- Utrolig deilig!
- Ble plutselig en farlig situasjon
- En krigerseier
Bilder fra Rosenborg - Odd


- Det viktigste i dag var å få tre poeng i havn og henge med. For to uker siden var det ingen som trodde vi skulle ta poeng før langt utpå høsten, så guttene har virkelig stått opp og fram. Men vi vet alle at vi må utvikle oss om vi skal være med hele veien, oppsummerte Kjetil Rekdal etter Lerkendal-debuten som ny trener.

Mot Bodø/Glimt var Olaus Skarsem vikar for Per Ciljan Skjelbred, som ble syk dagen før. Denne gang ble rollene byttet om på enda kortere varsel etter at Skarsem ble syk før avspark og dro hjem til dyna. Ellers var laget uforandret. RBK fortsatte dessuten i den splitternye 3-5-2-formasjonen, som aldri ble øvd inn i vinter.

- Vi forsvarte oss bedre i Bodø enn i kampene før, så det ble at vi ønsket å forsvare oss med tre sentrale midtbanespillere i stedet for to. Når vi har ballen, blir det 3-4-3, påpekte Rekdal.

Før avspark ble Nils Arne Eggen hyllet med både tifo og ett minutts applaus etter at han gikk bort 19. januar. Hjemmespillerne hedret sjøl trenerlegenden med å gå offensivt til verks. Men til tross for solid overtak var det ingen åpenbare målsjanser den første halvtimen - mye på grunn av dårlige innlegg.

Så regisserte Noah Holm det som skulle bli vinnermålet: Han headet et langt framspill fra André Hansen ned til Edvard Tagseth og fikk ballen tilbake. Nytt veggspill med Erlend Reitan ble avsluttet med kontrollert avslutning i mål!

- Det er sånn som mitt første mål i Rosenborg, hjemme mot Domzale på Lerkendal: Reitan slår ballen rett i skoa mi. I steget får jeg lagt ballen i lengste hjørne. Det var utrolig deilig å få det første målet for sesongen, smilte Holm.

Dessverre maktet RBK egentlig aldri å følge opp. Odd fikk mer tak på kampen allerede før pause, og i 2. omgang var de flere ganger svært nær utligning:

Solomon Owusu traff tverrligger før Filip Jørgensen satte returen i stanga. Så kom Tobias Lauritsen alene med Hansen, som reddet med føttene.

- Det var en ufarlig situasjon, som plutselig ble en farlig situasjon. Så det var veldig fint å få den redninga, syntes keeperen.

Innimellom fikk Holm elegant dempet ballen og fyrt av et lavt skudd, som ble reddet av Leopold Wahlstedt. Men RBK måtte altså slite seg til seier.

- Vi har vel litt flaks på noen av sjansene, men vi har en bakre femmer og midtbane som ofrer seg for å holde nullen i dag. Det er så utrolig deilig at vi klarer å holde nullen og får tre poeng, oppsummerte Holm.

PS! Sam Rogers (lår) og Jonathan Augustinsson (hofte) var fortsatt ute.

Kampfakta

Rosenborg1-0Odd
Noah Holm 34

Søndag 10. april 18:00
Eliteserien, Lerkendal stadion
12 048 tilskuere og vist på Eurosport Pluss 1

Rosenborg [3-5-2]
André Hansen - Renzo Giampaoli, Markus Henriksen, Pavle Vagic - Erlend Reitan, Per Ciljan Skjelbred (Stefano Vecchia 61), Tobias Børkeeiet, Victor Jensen (Vebjørn Hoff 66), Edvard Tagseth - Carlo Holse, Noah Holm (Bryan Fiabema 85)

Gult kort RBK: Carlo Holse og Tobias Børkeeiet

Ubenyttet reserve: Julian Faye Lund, Adam Andersson, Adrian Pereira, Sverre Nypan og Ole Sæter

nyheter
forum