 |
|
 |
Debattforum
Alle kan lese innleggene, men man må registrere seg for å delta aktivt i diskusjonene.
Everyone can read the posts, but you have to register before writing your own posts.
View previous topic :: View next topic |
Author |
Message |
Kjello Forumsjef
Joined: 29 Oct 2006 Posts: 9184 Location: Trondheim
|
Posted: 27.10.2013 05:55 Post subject: EM 2024 |
|
|
Tyskland vil søke om EM 2024.
http://www.dfb.de/news/en...48258.html
Spent på hvilken konkurranse de vil få.
England vil vel først og fremst ha VM. Men dersom FIFA står fast på at Europeiske land ikke kan søke om VM i 2026. Samt at Uruguay får VM i 2030 som en del av 100-årsjubileet. Så blir VM i 2034 neste gang Europeiske land kan søke. Og da kan kanskje 2024 være fristende likevel. Det vil jo da være 28 år siden EM i 1996. Egentlig rart at de ikke grep sjansen for 2020 når VM i 2018 glapp.
Italia og Spania er vel avhengig av at den økonomiske situasjonen bedrer seg kraftig før de er aktuelle kandidater.
Så spørs det om Tyrkia vil prøve seg igjen.
Så har man alltids muligheten for at to land søker sammen.
SvFF-president Karl-Erik Nilsson uttalte under EM i fjor at han ønsket å søke igjen i 2024. Mens kulturminister Lena Adelsohn Liljeroth uttalte i samme slengen
Quote: | - Jag tycker naturligtvis att det skulle vara väldigt roligt att ha ett stort fotbollsevenemang här. Men man kan kanske inte begära att svenska folket ska begära många miljarder för arenor som sen inte kommer att finnas, säger Adelsohn Liljeroth.
Vad säger du då till Karl-Erik Nilsson om han tar kontakt med dig angående stöd för en EM-ansökan?
- Då får de ta fram en kalkyl och berätta vilket land som är aktuellt som medarrangör, så tittar vi på det. När man sökte senast var det inte hållbart, säger Adelsohn Liljeroth. |
Kanskje er 2028 et bedre år for Sverige (og Norge)? Det vil da være 70 år siden VM i 1958. Så god anledning for å feire.
Dersom UEFA følger tidstabellen man brukte for EM i 2016, så vil en avgjørelse for EM i 2024 bli tatt i 2018. Mens fristen for å melde sin interesse vil være i 2017. |
|
Back to top |
|
 |
Kjello Forumsjef
Joined: 29 Oct 2006 Posts: 9184 Location: Trondheim
|
Posted: 26.04.2014 08:08 Post subject: Re: EM 2024 |
|
|
Kjello wrote: | Så spørs det om Tyrkia vil prøve seg igjen.
|
Tyrkia trakk seg i går som kandidat til å arrangere semifinalene, og finalen i 2020. Med argumentet at de ønsker å arrangere hele turneringa i 2024 istedet.
Samtidig har Nederland annonsert sin interesse tidligere i vinter.
Syns det er et merkelig valg av Tyrkia. Med tanke på hvilken konkurranse de vil få i 2024. |
|
Back to top |
|
 |
Vegard2711 Legende

Joined: 25 May 2011 Posts: 11877
|
Posted: 26.04.2014 13:12 Post subject: |
|
|
Nå handler riktignok denne tråden om EM, men jeg må si det er latterlig at England ikke har fått tildelt VM igjen, få land som jeg tror kan arrangere det like bra. I tillegg så har de jo arenaer og trenger nok bare å pusse opp litt for å arrangere VM og ikke bruke mange milliarder på å bygge nye baner å spille på slik som det har blitt gjort i Sør Afrika, Brasil og kommer til å bli gjort i Russland og Qatar. |
|
Back to top |
|
 |
Macha Veteran

Joined: 06 Nov 2008 Posts: 5768
|
Posted: 04.03.2016 20:54 Post subject: EM i Norden 2024 |
|
|
Det norske fotballforbundet (NFF) bekrefter at de går sammen med Danmark, Sverige og Finland om å undersøke muligheten for å arrangere fotball-EM i 2024 eller 2028.
– Vi hadde møter om dette i Zürich i forbindelse med FIFA-kongressen og ble enige om at dette var et felles prosjekt å starte utredningen på. Vi diskuterer videre på neste nordiske møte. Alle positive, sier NFF-generalsekretær Kjetil Siem til VG.
http://www.vg.no/sport/fo.../23631733/
DBU mener at EM i 2024 eller 2028 «med fordel» kan organiseres i Norden. Forslaget skal ha blitt drøftet av nordiske fotballedere i Zürich forrige uke.
Det svenske fotballforbundet (SvFF) bekrefter ønsket om å arrangere EM.
– Jeg vil understreke at det bare er på idéstadiet enn så lenge. Diskusjonene er helt forutsetningsløse, men det er i tråd med hva vi langsiktig vil arbeide for, sier den svenske fotballpresidenten Karl-Erik Nilsson.
En beslutning kan ventes våren 2017, ifølge nyhetsbyrået Ritzau.
http://www.dbu.dk/Nyheder...r_efter_EM
Jeg tok meg friheten å lage en egen tråd på det. Det må gjerne flyttes om ønskelig. Men det er hvertfall en spennende tanke. Noen meninger? |
|
Back to top |
|
 |
Mustrum Ridcully Legende

Joined: 15 Nov 2011 Posts: 10089 Location: Helt Apoel
|
Posted: 04.03.2016 21:38 Post subject: |
|
|
Jeg for min del synes det er teit å spre ut et mesterskap på fire land. Store avstander og dyrt som faen å reise fra et land til et annet. Relativt store avstander og friske priser på transport i Noreg også. Og hvor mange byer skal det spilles kamper i?
Oslo
Bergen
Trondheim
Stavanger
Stockholm
Göteborg
Malmö
Helsingborg
København
Århus
Odense
Aalborg
Helsinki
Espoo
Tampere
Turku
Regner med at alle disse byene har lyst til å være med på å arrangere et mesterskap. Samt har realistiske muligheter mtp stadion, infrastruktur etc. til å være vertsby. Blir ganske mange om beinet for å si det sånn. _________________ Agbogbloshie park inspector.
Quis custodiet ipsos custodes? |
|
Back to top |
|
 |
Oppmannen Veteran

Joined: 02 Aug 2008 Posts: 4844 Location: Trondheim
|
Posted: 04.03.2016 21:41 Post subject: |
|
|
Håper i alle fall EM legges til ett, to eller toppen tre arrangørland så vi kan feste mesterskapene til bestemt tid, sted, atmosfære og story. For meg blir turneringene kjønnsløse og vanskelige å skille fra hverandre om de skal spres utover hele kontinentet.
Jeg husker veldig godt VM i Frankrike 98 og Tyskland 06. Samme med Ned/Bel og Sve/Aut i 00 og 08 egentlig.
Et EM med 24 land der Tyrkia og Russland møtes i Dublin mens England-Romania og Nederland-Albania går i hhv. Lisboa og Warsawa vil jeg slite mer med.
UEFA og FIFA må ha respekt for tradisjoner, fans og ta hensyn til logistikk når de tildeler disse turneringene. For meg er både 2020-EM og 2022-VM like store farser, men av ulike årsaker. Greia med EM var vel at ingen så seg råd til å arrangere alene, mens VM som vi alle vet havnet i et glovarmt ørkenland med større tradisjoner for menneskerettighetsbrudd enn fotball takket være en pill råtten og gjennomkorrumpert kultur i organisasjonen.
VM i Tyskland var saker. Alt på G både iht. fotballen, logistikken og alle detaljer i arrangementet. EM i Skandinavia kan bli bra det og. 1992 var et artig mesterskap selv om proporsjonene og prestisjen er noe større i dag. Bygg det hele på de nordiske verdiene som nevnes i søknaden., og gjør det nøkternt. _________________ Oppmann m/ fire tiårs erfaring i å vinne andreball. |
|
Back to top |
|
 |
Macha Veteran

Joined: 06 Nov 2008 Posts: 5768
|
|
Back to top |
|
 |
Lomaxx Veteran
Joined: 30 Jul 2006 Posts: 4405 Location: Telt på wembley
|
Posted: 04.04.2016 09:57 Post subject: |
|
|
Både Norge, Sverige, Danmark og Finland vil bli for mange om beinet. To land ville vært nok, men ut over det så blir det bare færre og færre steder i hvert land som får kamper. Hadde ikke overraska om Norge fikk en og annen gruppekamp på Ullevål, Finland fikk samme på stadion i Helsinki mens Sverige og Danmark får to eller tre stadioner som det skal spilles på. Dette vil ikke være verdt det for Norges del å gå inn i et sånt samarbeid da vi sannsynligvis må ta en større del av regninga uten å få tilsvarende kakestykke. Skal vi ha et kollektivt mesterskap burde vi ha det kun med Danmark da vi tidligere har hatt mesterskap med Danmark (i håndball) og jeg har større tro på at de ikke stikker av med hele greia for så å løpe fra regninga.
Det skal også nevnes at sist vi diskuterte et mesterskap med Sverige så mente de at vi skulle ta 3/4 av regninga, om jeg ikke husker feil, og skulle samtidig ha hele sluttspillet hos seg.
Finland har jeg desverre null forhold til så der holder jeg meg nøytral _________________ Grilldress er også en dress:)
Ratatosk wrote: |
Det hjelper lite å legge seg flat, dersom man ikke evner å reise seg. Da får man heller begynne med svømming! |
|
|
Back to top |
|
 |
Fusion Veteran

Joined: 17 Sep 2015 Posts: 2293
|
Posted: 04.04.2016 14:55 Post subject: |
|
|
Bare å begynne å bygge ut Lerkendal da.  |
|
Back to top |
|
 |
toki Veteran

Joined: 14 Nov 2007 Posts: 1668
|
Posted: 04.04.2016 23:41 Post subject: |
|
|
Lerkendal skal være enklest å bygge ut til 30 000 av stadionene i Norge:
http://www.nrk.no/sport/s...1.12883567
Står merkelig nok ikke noe om Bergen, men tror de har det like vanskelig som Stavanger og Oslo.
Står også at det kun er Friends Arena og Parken som tilfredsstiller kravene, men da kan det ikke kun være snakk om kravet på 30 000. For Tele2 Arena har vel også en kapasitet på 30 000. Olympiastadion i Helsinki kan vel også tilfredsstille kapasitetskravet når den er ferdig renovert i 2019. _________________ 04.12.96 |
|
Back to top |
|
 |
attach Forumsjef
Joined: 05 Jul 2005 Posts: 25183 Location: Rosenborg
|
Posted: 05.04.2016 00:17 Post subject: |
|
|
Da kan det være snakk om noe sånt:
Da ble jeg plutselig gira på EM likevel. Ihvertfall om den ekstra etasjen bare blir provisorisk, for vi trenger ikke så stor stadion til vanlig. |
|
Back to top |
|
 |
Vollrik Veteran

Joined: 09 Sep 2009 Posts: 3676 Location: Møllenberg
|
Posted: 05.04.2016 01:01 Post subject: |
|
|
Ser ut som en av tegningene til Reodor Felgen _________________
TomH wrote: | Du kan ikke bare skrive en påstand her, uten å begrunne. Da gidder ingen å lese innleggene dine, og da kan du også like gjerne slutte å skrive her |
|
|
Back to top |
|
 |
Kjello Forumsjef
Joined: 29 Oct 2006 Posts: 9184 Location: Trondheim
|
Posted: 05.04.2016 01:05 Post subject: |
|
|
Kan aldri forstå at det designet gir hele 30 000 tilskuere. Dette designet skulle jo kun gi 26 000 tilskuere.
Mens dette skulle gi knappe 32 000 tilskuere.
Det er fem stadioner i Norden som møter EM-kravene i dag.
Hhv Friends, Ullevi, Parken, Olympiastadion i Helsinki og Tele 2 Arena.
Brann stadion kan ikke utvides over de 24 000 som er planlagt. Det er rett og slett for trangt og for dårlig infrastruktur rundt stadion til noe mer.
Viking stadion kan nok utvides til 30 000, men Viking ser nok ikke behov for det. De sliter jo med de 16 000 de har i dag. |
|
Back to top |
|
 |
Jonas Veteran

Joined: 30 Jul 2005 Posts: 6578 Location: Oslo
|
Posted: 05.04.2016 01:06 Post subject: |
|
|
Tivoli-Neu stadion (Innsbruck) under og etter EM 2008.
(31,600 kapasitet)
(17,400) _________________ No al calcio moderno |
|
Back to top |
|
 |
2mas Sjef

Joined: 06 Sep 2002 Posts: 61146 Location: Trondhjem
|
Posted: 09.12.2016 20:57 Post subject: |
|
|
The bidding concept for UEFA EURO 2024 was ratified and will allow joint bids. Direct qualification will be guaranteed in any case to a maximum of two hosts. The minimum requirements to stage the tournament will be based on nine or ten stadia, with two or three of at least 50,000 net capacity (preferably one with minimum 60,000); three stadiums with at least 40,000 net capacity; and four stadiums with at least 30,000 net capacity.
The bidding timeline will be as follows:
• 9 December 2016: official invitation to bid sent out to UEFA member associations
• 3 March 2017: deadline for national associations to confirm their interest in bidding
• 10 March 2017: announcement of bidders by UEFA
• 27 April 2018: bid dossier submission deadline to UEFA
• September 2018: appointment of host(s) of UEFA EURO 2024
Read more: Lyon to host 2018 UEFA Europa League final |
|
Back to top |
|
 |
2mas Sjef

Joined: 06 Sep 2002 Posts: 61146 Location: Trondhjem
|
Posted: 26.02.2017 23:51 Post subject: |
|
|
NFF i pressemelding på fredag wrote: | De nordiske fotballpresidentene ønsker å gå for VM-sluttspill for kvinner og U20 herrer. Parallelt utsettes ambisjonen om EM-sluttspill for herrer i 2024.
(...)
- Norden samarbeider som et lag, og Norden har tidligere hatt sluttspill og europeiske finaler på høyeste nivå. Denne kunnskapen vil vi utvikle videre ved blant annet å søke om VM-sluttspill for henholdsvis VM for kvinner og U20 VM for herrer, noe som også understøtter vår felles strategi og satsing på jente- og kvinnefotball, sier fotballpresident Terje Svendsen som understreker at dette er en innstilling som må behandles av forbundsstyret. |
|
|
Back to top |
|
 |
2mas Sjef

Joined: 06 Sep 2002 Posts: 61146 Location: Trondhjem
|
Posted: 29.09.2018 21:58 Post subject: |
|
|
Verdt å nevne: Germany to host UEFA EURO 2024
Grei løsning det. Blir jo etter hvert ei god stund siden VM i 2006. |
|
Back to top |
|
 |
2mas Sjef

Joined: 06 Sep 2002 Posts: 61146 Location: Trondhjem
|
Posted: 10.05.2022 20:20 Post subject: |
|
|
The opening game will take place at the Fussball Arena in Munich, and the final will be held at the Olympiastadion in Berlin.
For the first time, sustainability has been included as a criterion in the tournament regulations and, consequently, three clusters of venues have been established: “North/North-East” (Berlin, Hamburg, Leipzig), “West” (Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Cologne) and “South” (Frankfurt, Munich, Stuttgart).
Matches in each group will take place only across two clusters, which will reduce travel distances for teams and fans between the host cities, and favours team delegations travelling by train or bus from their base camps to the match venues during the group stage.
Read more: UEFA EURO 2024 match schedule approved
Bra tiltak! Har vært hårreisende reisebelastning for både lag og supportere i enkelte mesterskap. |
|
Back to top |
|
 |
zaphod81 Forumsjef

Joined: 23 Jan 2008 Posts: 11618 Location: Rett ved regnbuens ende
|
Posted: 11.05.2022 09:22 Post subject: |
|
|
Rimelig åpenbart tiltak, må det være lov å si, og det framstår jo veldig rart at det ikke allerede har vært organisert slik bare av rent sportslige og publikumsmessige hensyn - miljømessige hensyn altså satt helt til side.
Men bra, på samme måte som at handelsfolk sikkert syntes det var digg da runde hjul til oksekjerra ble oppfunnet. _________________ Sitat slutt. |
|
Back to top |
|
 |
Vegard2711 Legende

Joined: 25 May 2011 Posts: 11877
|
Posted: 16.06.2022 00:50 Post subject: |
|
|
Så over Nations League nå og det kan virke som om Norge med seier over Slovenia trolig vil bli seedet i pot 2 uansett i EM kvaliken.
Selv om Serbia feks skulle klare å slå både Sverige og Norge de to siste så vil Norge med seier over Slovenia havne på 13 poeng noe som etter alt å dømme vil bety at man dårligst blir beste andreplass og beste andreplass blir seedet i pot 2 da Tyskland ikke skal spille EM kvalik.
Kan jo bare nevne det for de som ikke har fått det med seg. Nations League avgjør seedingen til EM kvaliken. Etter endte NL så settes det opp en slutttabell hvor lagene rangeres etter poeng, målforskjell osv i hver av ligaene nedover. Som vil si at A-ligaen som består av 16 lag (15 i EM kvalik da Tyskland er arrangør) vil utgjør de 16 (15) første lagene i sluttabellen.
Deretter følger de 16 lagene fra B-ligaen (15 uten Russland) og så de 16 lagene fra C-ligaen og til slutt de 6 i D-ligaen.
For hver 10. plass er det et seeding nivå i kvaliken som vil si at de 10 beste i A-ligaen er seedet 1 mens de 5 svakeste + de fire gruppevinneren fra B-ligaen og beste andreplass er seedet 2. Og slik fortsetter det nedover.
Pot 1: 10 beste lagene fra A-ligaen
Pot 2: 5 svakeste fra A-ligaen og 5 beste (4 gruppevinnere og 1 andreplass) fra B-ligaen
Pot 3: De 10 resterende B-liga lagene (da Russland trolig forblir ute).
Pot 4: De 10 beste fra C-ligaen.
Pot 5: 6 resterende lag fra C-ligaen og gruppevinnere og toere fra D-ligaen.
Pot 6: De 3 svakeste fra D-ligaen. |
|
Back to top |
|
 |
Macha Veteran

Joined: 06 Nov 2008 Posts: 5768
|
Posted: 16.06.2022 14:15 Post subject: |
|
|
Altså;
 |
|
Back to top |
|
 |
aasgeir Junior
Joined: 16 Feb 2013 Posts: 45
|
Posted: 16.06.2022 19:18 Post subject: |
|
|
Pdd er rankingen slik til EM-kvaliken.
Danmark, Kroatia, Østerrike, Spania, Portugal, Tsjekkia, Ungarn, Italia, Nederland, Belgia
Frankrike, Sveits, England, Polen, Wales, Ukraina, Israel, Bosnia, Norge, Skottland
Irland, Armenia, Island, Albania, Montenegro, Finland, Romania, Serbia, Sverige, Slovenia
Tyrkia, Luxembourg, Færøyene, Hellas, Kosovo, Kasakhstan, Slovakia, Aserbajdsjan, Georgia, Makedonia
Litauen, Kypros, Nord-Irland, Hviterussland, Bulgaria, Gibraltar, Latvia, Moldova, Malta, Estland
Andorra, Liechtenstein, San Marino
Så Østerrike, Norge, Island, Færøyene og Estland. Det må kunne gi sluttspill ⚽️ |
|
Back to top |
|
 |
2mas Sjef

Joined: 06 Sep 2002 Posts: 61146 Location: Trondhjem
|
Posted: 16.06.2022 20:29 Post subject: |
|
|
Dristet meg til å flytte de tre innleggene over hit, da trekninga av EM-kvaliken 9. oktober bør diskuteres her.  |
|
Back to top |
|
 |
tigerbart Veteran
Joined: 27 Mar 2019 Posts: 1584 Location: Oslo
|
Posted: 26.06.2022 21:09 Post subject: |
|
|
aasgeir wrote: | Pdd er rankingen slik til EM-kvaliken |
Det er jo helt sykt å tenke på at det kan ende opp med så ekstreme kvalitetsforskjeller mellom gruppene:
eks 1: Østerrike, Israel, Armenia, Luxembourg, Gibraltar
eks 2: Spania, Frankrike, Serbia, Tyrkia, Nord-Irland
men med litt hell så kan vi få en svært overkommelig vei til EM. Vi er jevngode med tredjeparten av de toppseedede, og så lenge vi slipper Serbia og Sverige fra tredjenivå, samt Tyrkia og Slovakia fra fjerde, så ser det lyst ut. |
|
Back to top |
|
 |
Vegard2711 Legende

Joined: 25 May 2011 Posts: 11877
|
Posted: 27.09.2022 22:43 Post subject: |
|
|
Da blir det vel sikkert ikke EM i denne omgang heller. Norge i pot 3 og er man uheldig nå så får man et storlag fra pot 1 og England/Frankrike fra pot 2.
Pot 1:
Nederland, Kroatia, Spania, Italia
Danmark, Portugal, Belgia, Ungarn, Sveits og Polen
De 4 gruppevinnerne (nevnt først) er i en egen pot og vil være i gruppe A til D da de ikke skal ha mulighet til å trekke lag fra pot 6 grunnet NL sluttspill.
Pot 2:
Frankrike, Østerrike, Tsjekkia, England, Wales, Israel, Bosnia, Serbia, Skottland og Finland
Pot 3:
Ukraina, Island, Norge, Slovenia, Irland, Albania, Montenegro, Romania, Sverige og Armenia
Pot 4:
Georgia, Hellas, Tyrkia, Kasakhstan, Luxembourg, Aserbajdsjan, Kosovo, Bulgaria, Færøyene og Nord-Makedonia
Pot 5:
Slovakia, Nord-Irland, Kypros, Belarus, Litauen, Gibraltar, Estland, Latvia, Moldova og Malta
Pot 6:
Andorra, San Marino og Liechtenstein
Skal man gå for en liten gjetting på hvordan gruppen blir i kvalik så blir det vel sikkert Spania, Frankrike, Tyrkia og Slovakia (og eventuelt 1 lag fra pot 6).
Last edited by Vegard2711 on 27.09.2022 23:00; edited 3 times in total |
|
Back to top |
|
 |
|
Utviklet av phpBB.
Tilrettelagt for RBKweb.
|
|
 |
 |
SITATET |
 |
|
|
 |