View previous topic :: View next topic |
Author |
Message |
zaphod81 Forumsjef

Joined: 23 Jan 2008 Posts: 11618 Location: Rett ved regnbuens ende
|
Posted: 30.12.2021 21:08 Post subject: |
|
|
Det er jo fullt mulig å ha vært helt avgjørende før, og samtidig gjøre seg selv til et problem nå. Noen som ville ha gravd opp Odd Iversen og satt ham opp som midtspiss nå? Eller Steffen? Heggem inn for Reitan, anyone? Bratseth inn på stopperplass, kanskje?
Og egentlig er jo sammenligningene nesten for rettferdige, for her er det jo Iversen som kokk, Heggem som lege og Bratseth som.. Vel, som styremedlem. Nils Arne Eggen var en strålende trener, på et nivå i sine glansdager som jeg tror knapt kan overvurderes. Men han var også da kjent for å mene sterkt og hardt også på områder der han ikke hadde peiling. Å kalle ham halvsenil nå er både useriøst og tendensiøst, men det vi snakker om her er jo ikke Eggen som snakker fag for 25 år siden, det er Eggen nå i 2021 som mener ting om noe han aldri har klart å gi vettuge råd om, nemlig hvordan klubben bør drives uten ham. _________________ Sitat slutt. |
|
Back to top |
|
 |
Joestlaachmkr Rutinert
Joined: 25 Oct 2019 Posts: 900 Location: En by på Sørlandet
|
Posted: 30.12.2021 21:12 Post subject: |
|
|
orkdal,n wrote: | Det er litt snedig at man opplever NA som et problem, mannen som har en stor del av æren for at Rbk har fått stor status i Europa.
Noen bruker til og med aldren mot NA. Er det sånn at man ved en viss alder slutter å bli et tenkende individ? Selvsagt Kan de fleste av oss bli demente etter hvert. Men som jeg oppfatter NA er han fremdeles meget oppegående. |
De av dere som ikke innser problematikken med NAE som uoffisiell direktør i RBK må virkelig ta og våkne. Det som stoppet RBKs videre utvikling er politikken som råder i klubben, samt at Eggen har alltid hatt siste ordet i valg av ny trener også videre. Så du synes altså at Rosenborg har «stor status» i Europa anno 2021? Meg bekjent så har ikke RBK spilt CL-fotball på 15 år nå.
Tror du at Malmö rådgiver seg med Bob Houghton og/eller Roy Hodgson, og lar Hodgson eller Houghton ha siste ordet i hvem som blir MFFs neste trener? Niet. |
|
Back to top |
|
 |
orkdal,n Rutinert

Joined: 26 Aug 2018 Posts: 774 Location: Orkland
|
Posted: 30.12.2021 21:19 Post subject: |
|
|
zaphod81 wrote: | Det er jo fullt mulig å ha vært helt avgjørende før, og samtidig gjøre seg selv til et problem nå. Noen som ville ha gravd opp Odd Iversen og satt ham opp som midtspiss nå? Eller Steffen? Heggem inn for Reitan, anyone? Bratseth inn på stopperplass, kanskje?
Og egentlig er jo sammenligningene nesten for rettferdige, for her er det jo Iversen som kokk, Heggem som lege og Bratseth som.. Vel, som styremedlem. Nils Arne Eggen var en strålende trener, på et nivå i sine glansdager som jeg tror knapt kan overvurderes. Men han var også da kjent for å mene sterkt og hardt også på områder der han ikke hadde peiling. Å kalle ham halvsenil nå er både useriøst og tendensiøst, men det vi snakker om her er jo ikke Eggen som snakker fag for 25 år siden, det er Eggen nå i 2021 som mener ting om noe han aldri har klart å gi vettuge råd om, nemlig hvordan klubben bør drives uten ham. |
Sammenligningene dine blir litt for useriøse. De implementerer at NA ikke har utviklet seg/er ute av stand til å vurdere dagens spillmønster for dagen spillere.
Hvorfor skulle han ikke ha det? Selvsagt har han ikke vært aktiv på mange år, men selv om fotballen endrer seg følger vel han med som oss andre?
Jeg tror også at hans rolle i forhold til klubbdriften overvurderes. Han blir fornuftig nok brukt som samtalepartner. Derfra til at han har noe vetorett blir en lang vei å gå. _________________ Nattbussen går halv ett!
Last edited by orkdal,n on 31.12.2021 01:58; edited 3 times in total |
|
Back to top |
|
 |
nidaros997 Veteran
Joined: 03 Aug 2007 Posts: 2514
|
Posted: 30.12.2021 21:44 Post subject: |
|
|
Om Nils Arne hadde hatt helsa til en 60-åring og returnert som hovedtrener for Rosenborg i morgen, så ville han igjen ført Rosenborg til topps i norsk serie, ført laget ut i Europa, og også dreid klubben bort fra en ovenfra-og-ned-ledelse til en litt mer folkelig utgave av Rosenborg.
Uten Nils Arnes fotballfilosofi, tro på at det var mulig å spille jevnt med de beste i Europa, og gitt at han er den han er (på godt og vondt - akkurat som alle oss andre), så ville Rosenborg i dag ha vært en klubb med omtrent samme status her hjemme og i Europa som Vålerenga, Viking eller Brann. At klubben er der den er i dag, også mht. egen stadion, infrastruktur, og et brukbart renomme, er i stor grad tuftet på Eggens arbeid og suksess - hans livsverk.
Når det gjelder hans rådgivning og uttalelser i media, så er det styret som har ansvaret for at de benytter seg av hans kompetanse, og journalistene som har et ansvar for å bruke et filter, gitt at de vet at Eggen ofte sier det han mener, med de beste hensikter.
Fortsatt God Jul!
 |
|
Back to top |
|
 |
Zorac Forumsjef

Joined: 08 May 2005 Posts: 19489 Location: Lillestrøm
|
Posted: 30.12.2021 22:16 Post subject: |
|
|
Det er jo uansett ikke Eggen selv som er problemet, han er om noe et symptom.
Vi har (og har hatt) et styre som enten
A) trenger Eggens anerkjennelse for å gjøre jobben de er satt til
eller
B) bruker Eggen for å rettferdiggjøre dårlige prosesser og/eller ansettelser.
Begge deler er etter mitt syn åpenbart feil. Styret skal gjøre sin jobb og stå for jobben som gjøres, og de svarer til medlemmene og ikke vår eminente eks-trener. _________________ Influencer™ |
|
Back to top |
|
 |
Spartacus Veteran
Joined: 27 Jun 2012 Posts: 1501
|
Posted: 31.12.2021 13:54 Post subject: |
|
|
orkdal,n
Quote: | De implementerer at NA ikke har utviklet seg/er ute av stand til å vurdere dagens spillmønster for dagen spillere. |
Han har utviklet seg dit hen at han mener Rekdal sin filosofi er kompatibel med sin egen. I 1994 kalte Eggen dette for ræva fotball, så en viss utvikling har det vært.
Selvsagt kan han vurdere spillestil, i likhet med Egil Drillo Olsen, men mest sannsynlig analyserer han fotball gjennom et nokså innarbeidet sett av fordommer. Det er litt sånn som EM kommenteringen til Drillo under EM, hvor han analyserte spillet gjennom 90-talls briller.
NAE er en legende, og prestasjonene hans taler for seg selv. Mye av hans filosofi lever videre, men detaljene er videreutviklet. Dessverre virker det som om NAE distanserer seg mer og mer fra sin egen filosofi. Omfavnelsen av Horneland og Rekdal virker bisarr, men kanskje det er vi andre som har misforstått NAE. _________________ “A 0-0 is boring, It’s better to lose 5-4, at least it gives you some excitement.”
Zeman |
|
Back to top |
|
 |
O-Rex Veteran

Joined: 30 Aug 2005 Posts: 2153 Location: Oslo, 54 mil fra Mekka
|
Posted: 31.12.2021 14:04 Post subject: |
|
|
Det er vel like sannsynlig at vi har misforstått NAEs rolle og mulighet for påvirkning, og hva han kan si høyt i avisa? _________________ Her burde det stått noe kult. |
|
Back to top |
|
 |
Rbkforalltid Proff
Joined: 21 Nov 2021 Posts: 317
|
Posted: 31.12.2021 14:07 Post subject: |
|
|
Det Eggen sier til avisa skal vi ikke ta for god fisk. Han kan ikke gå ut i media å si at Rekdal eller Horneland er ræva. Da blir treneren avskiltet før det har startet. |
|
Back to top |
|
 |
Spartacus Veteran
Joined: 27 Jun 2012 Posts: 1501
|
Posted: 31.12.2021 14:24 Post subject: |
|
|
Hvis han ikke kan si hva han vil i media, eller for å formulere meg annerledes: hvis han bare kan si det motsatte av det han selv mener, så er han i praksis en fange, eller i best fall avskiltet. Noe som heller ikke minner mye om NAE sin personlighet.
Så da utnytter styret en sårbar person, og bruker en person med mye symbolsk makt for å støtte opp under sine avgjørelser. Eller så har de en skikkelig drittpakke på han. Eller så kan det hende at NAE faktisk mener det han sier. _________________ “A 0-0 is boring, It’s better to lose 5-4, at least it gives you some excitement.”
Zeman |
|
Back to top |
|
 |
Haugen Veteran

Joined: 06 May 2005 Posts: 3242
|
Posted: 31.12.2021 14:38 Post subject: |
|
|
Rbkforalltid wrote: | Det Eggen sier til avisa skal vi ikke ta for god fisk. Han kan ikke gå ut i media å si at Rekdal eller Horneland er ræva. Da blir treneren avskiltet før det har startet. |
Men han kunne gå ut i media og si at Milos ikke var riktig mann? |
|
Back to top |
|
 |
ace Veteran

Joined: 05 Apr 2005 Posts: 4335 Location: Stiftstaden
|
Posted: 31.12.2021 15:57 Post subject: |
|
|
Dagens styre bruker NAE for alt det er verdt. Når de vet de er ute å kjøre så ringer de ham og ber ham si noe rundt trenervalg etc. i håp om at det skal roe gemyttene noe. Slik var det med Horneland, Hareide og nå Rekdal. Dette går som regel hjem hos den gjengse RBK supporter som ikke følger så godt med på hva som skjer i klubben. For de er alt ok så lenge NAE sier det er ok. Klubbens verste fiende er den selv og fortiden, skal vi komme noen som helst vei må vi kutte navlestrengen. _________________ Svart og hvit for alltid! |
|
Back to top |
|
 |
gisp! Legende
Joined: 04 Sep 2008 Posts: 10793
|
Posted: 31.12.2021 16:26 Post subject: |
|
|
Det største problemet er at ledelsen i RBK ser ut til å ikke ha forstått at de ikke har forstått fullt ut hva Eggen egentlig har betydd, hvilke styrker i arven de absolutt må ta vare på, hva som har mindre betydning og hvordan og at klubben faktisk må sette sammen et team som sammen over tid ivaretar det viktigste av det som representerer Eggens kompetanse i klubben. Det er kompetanse som er nøkkelordet, ikke "il Duce".
Ved den tåpelige konstruksjonen "trener er øverste leder", noe som først og fremst synes å ha en juridisk begrunnelse for å billigere kunne sparke treneren, er terskelen veldig høy for den som skal bli neste trener i RBK.
Det er både strukturelle mangler og ufattelige kompetansehull på mange nivåer som må fylles av "treneren".
Treneren kan like gjerne være trenerens team, men har styret forstått at de i tilfelle må finne den "øverste lederen" som har den nødvendige ballasten til å identifisere hva han trenger av støttefunksjoner og spisskompetanse fra andre i teamet samt at han, eller noen, må kunne evaluere hvorvidt verktøy og kompetansen i støttefunksjonene er god nok og sørge for at dette utvikles og forbedres over tid?
Her har verden gått videre etter Eggen. Eggen skjønte mer enn andre i sin samtid av dette, selv om det ikke var noe analyseprogram som presenterte funnene. Og dette ser det ikke ut til at klubben har tatt inn over seg.
Det har over mange år ikke vært tilstrekkelig struktur på kompetanse innen sportslig avdeling. Dette må både styret og adm. dir. ta ansvar for. Adm. dir. er styrets sekretariat og må også sørge for å ivareta organisasjonens hukommelse og kompetanseforvaltning utover funksjonstiden til styrene, trenere som ramler innom og drar videre eller den til enhver tid tidligere forsvarsspilleren i RBK som står for tur til å prøve seg i sin første jobb som sportsdirektør/læregutt i RBK.
Hareide fikk i alle fall lært Tove at hun må sørge for å "arkivere" også for sportslig avdeling.
Kjetil Knutsen hadde alt inne hva gjelder offensivt hjerte, samhandling, godfot og selve fotballarven fra Eggen. Dog er han noe så merkverdig som en bergenser som ikke snakker med store ord i media.
Utstråler autoritet i kraft av sin fotballforståelse og menneskeforståelse og har lav brølapefaktor. Tro om han takket nei til RBK fordi det var noe med hvordan enkelte mennesker her utstrålte litt for mye arroganse og kanskje litt kompetanseaversjon?
Det er fra Eggen ellers nesten bare høy brølapefaktor jeg kjenner igjen i kravspecen som styret har brukt i sine gode prosesser på de som ble ansatt i de siste tre eksterne treneransettelsene. Det er altså feil forståelse av hva frelseren bør ha som kjernekompetanse.
For øvrig er dette ikke ment som kritikk av Eggen, men de som kynisk bruker "Fannremkortet" når de relativt forutsigbart ikke lykkes i trenerjakten. _________________ "Det er viktig å gå på banen for å være best mulig sjøl. Men det er langt viktigere å gå på banen for å gjøre medspillerne gode." |
|
Back to top |
|
 |
PerO Veteran
Joined: 21 Feb 2011 Posts: 6195 Location: Drammen
|
Posted: 31.12.2021 17:54 Post subject: |
|
|
Bra skrevet Gisp
Detmed trener som øverste lleder, er nok et juridisk begrep som du sier. Men desverre også en av de få tingene som er beholdt fra Eggens tid.
SD stillingen ble jo opprettet på 90 tallet, og var en ren administrtativ avlastning for NAE. Han bestemte alt, og Rune gjorde jobben.
Helt siden da, har SD vært avhengig av trenerens vilje til å la han styre noe, for treneren har rapportert direkte til styret |
|
Back to top |
|
 |
m1chael Senior

Joined: 16 May 2006 Posts: 127 Location: Bartebyen
|
Posted: 19.01.2022 11:37 Post subject: |
|
|
Denne så jeg ikke komme...
Selve RBK er dessverre død
https://www.nrk.no/sport/...1.15267178
Tragiske nyheter... _________________ Turn up the good, turn down the suck
Last edited by m1chael on 19.01.2022 11:38; edited 1 time in total |
|
Back to top |
|
 |
Mortenlj77 Veteran
Joined: 07 Nov 2006 Posts: 1006 Location: Askim
|
|
Back to top |
|
 |
Zarm93 Veteran
Joined: 06 Apr 2015 Posts: 2991
|
Posted: 19.01.2022 11:37 Post subject: |
|
|
Faen.
Hvil i fred. Den største og beste. _________________ Alle må gå.
Last edited by Zarm93 on 19.01.2022 11:42; edited 1 time in total |
|
Back to top |
|
 |
Sløvsekken Veteran

Joined: 04 Oct 2007 Posts: 8933 Location: Rosenborg
|
Posted: 19.01.2022 11:38 Post subject: |
|
|
Takk for alt. For alltid den største.  |
|
Back to top |
|
 |
OrionPax Forumsjef

Joined: 12 Aug 2011 Posts: 9810 Location: Drammen
|
Posted: 19.01.2022 11:38 Post subject: |
|
|
Den største, for alltid. Hvil i fred, mester.  _________________ Rosenborg for alltid - uansett! | Troillprat.no |
|
Back to top |
|
 |
Saltfjellet Proff
Joined: 09 Aug 2019 Posts: 311
|
Posted: 19.01.2022 11:39 Post subject: |
|
|
 |
|
Back to top |
|
 |
GuitarHero Senior
Joined: 13 Aug 2008 Posts: 179 Location: Lakselv, Finnmark
|
Posted: 19.01.2022 11:39 Post subject: |
|
|
Hvil i fred, tusen takk for absolutt alt  |
|
Back to top |
|
 |
kevinpieter Veteran

Joined: 12 Nov 2007 Posts: 1443
|
Posted: 19.01.2022 11:40 Post subject: |
|
|
Takk for alt, Nils Arne. Den aller, aller største.  _________________ My meaning is bad, but my grammar is good. |
|
Back to top |
|
 |
vegran Veteran

Joined: 26 May 2011 Posts: 5471
|
Posted: 19.01.2022 11:40 Post subject: |
|
|
Hvil i fred
Den aller, aller største. |
|
Back to top |
|
 |
JohnTiger Veteran
Joined: 27 Nov 2007 Posts: 2629 Location: Heimdal
|
Posted: 19.01.2022 11:41 Post subject: |
|
|
Hvil i fred!
Takk for alle de fine stundene du har gitt oss Rosenborgsupportere!  _________________ Rosenborg e laget!
Twitter : @JohnTiger67 |
|
Back to top |
|
 |
TR-2000 Junior
Joined: 19 May 2017 Posts: 56
|
Posted: 19.01.2022 11:41 Post subject: |
|
|
Hvil i fred!  |
|
Back to top |
|
 |
Kamerat Ola Veteran
Joined: 13 Jan 2014 Posts: 7263 Location: South-west coast exile
|
Posted: 19.01.2022 11:42 Post subject: |
|
|
Døden er jo det eneste uunngåelige i livet, men likevel kommer det som et sjokk.
Den største, den beste, den viktigste. Takk for alt. |
|
Back to top |
|
 |
|