- Ingen blir gladere enn meg for gull
Skrevet av Marius Dahl, 8. november 2013, 16:24
Rosenborg trenger gullhjelp fra Haugesund, men spiller selv det Stefan Strandberg kaller en av årets tøffeste bortekamper, på Lillestrøm.
Foto: Thomas Karlsen
- Vi må ha et bra forsvarsspill, som vi har hatt i hele år. Så får vi håpe at vi klarer å skape en del sjanser, og være mer offensive enn det vi har vært. Vi må være mer kliniske foran mål, så tror jeg det skal gå veien. Spiller vi en bra kamp og opp mot vårt beste, så er vi et bedre lag enn Lillestrøm. Da bør vi vinne, men vi vet at det er vanskelig å dra til Åråsen. Det er en av de vanskeligste bortebanene i Tippeligaen, så det blir en tøff kamp. Vi går for tre poeng uansett, sier Stefan Strandberg til rbkweb.no, på spørsmål om hvordan Rosenborg skal kneble Lillestrøm på deres egen hjemmebane på søndag.
Sørlendingen forholder seg rolig til helgas gullkamp - den første "siste runde-thrilleren" trønderne har vært involvert i siden seriegullet i 2004.
- Jeg har hvilepuls. Strømsgodset er i en annen situasjon, de har alt å tape, mens vi har ingenting å tape. Det er de som leder serien og har alt i egne hender. Vi skal bare ut og spille kamp og kose oss, så får vi se hvordan det går, sier han.
Så dere er ikke redde for å tape poeng og kanskje vite at dere kunne tatt gull med seier?
- Nei, det tenker vi ikke på. Hvis vi ikke slår Lillestrøm, så fortjener vi ikke å vinne gull uansett, så der er vi avslappet. Hvis vi vinner og Strømsgodset vinner, så skal vi være de første til å gratulere dem med en fantastisk sesong og prestasjon. Såpass store er vi, men selvfølgelig håper vi på hjelp fra Haugesund. Så får vi gjøre alt for å slå Lillestrøm. Det kommer til å bli spennende og det kan fort bli skifte av serieleder flere ganger de 90 minuttene, tror Strandberg.
Vårkampen på Lerkendal var en av Rosenborgs heldigste seiere i 2013, der en dårlig demping av John Chibuike utrolig nok fant veien til nettmaskene etter slett keeperarbeid fra gjestenes bakerste mann, og Rosenborg vant 1-0 mot spillets gang.
- Det var en av de dårligste kampene vi har spilt i år. Lillestrøm var gode i den kampen syntes jeg og de hadde fortjent poeng. Det er litt sånn det har vært - vi er gode til å tippe kampene i vår favør. Jeg tipper det blir en lik kamp nå, en jevn kamp der marginer avgjør. Vi får håpe at vi kan være det beste laget og få kampen vår vei, sier midtstopperen.
Stefan Strandberg håper på svart og hvit fest på Åråsen. Bortefeltet skal nok uansett ikke bli noe problem å fylles.
- Jo flere trøndere, jo bedre. Jeg har hørt at det skal komme mange å se på, så det er ingenting som er artigere for en fotballspiller enn at mange tilskuere av eget lag som kommer for å se på. På Ullevaal for eksempel så er det mange trøndere som kommer for å se oss, så det er en av de artigste bortekampene i året. Hvis det kommer like mange på Åråsen, så blir dette en fantastisk kamp for oss, mener han.
Er det en rar tanke at du kan bli seriemester på søndag?
- Akkurat nå er det ganske langt unna. Det er de nedi Drammen som er det foreløpig, så vi får se. Skjer det noe som tipper gullet i vår favør, så er det ingen som blir gladere enn meg for det, smiler Strandberg.