Utskrift fra rbkweb.no

Sørloth ønsker gullmedalje
Skrevet av Thomas Karlsen, 19. august 2013, 20:00

Alexander Sørloth fikk proffkontrakt med Rosenborg i sommer. Nå ønsker han seg tre seriekamper og gullmedalje.


Foto: Thomas Karlsen

LØRENSKOG (rbkweb.no): - Hvis vi får gull da, så er målet å få medalje. Det er vel tre kamper det, så det er målet, forteller Alexander Sørloth til RBKweb.no i etterkant av mandagens RBK2-kamp borte mot Lørenskog.

- Det er nå jobben starter
Trener Ståle Stensaas er derimot ikke opptatt av medalje i det hele tatt. Den tidligere venstrebacken fokuserer på prestasjonen til unggutten som er sønn til Stensaas’ tidligere lagkamerat Gøran Sørloth.

- Han er ung ennå, det betyr ikke så mye. Han har kommet seg opp dit nå, så får han matche seg og trent seg på et høyere nivå. Det er fint for han så får han utvikle seg som spiller. Jeg tror han skal fokusere på det. Om han blir seriemester i år eller ikke, det bryr ikke jeg meg noe om i hvert fall, for det er nå jobben hans starter.

2. divisjonskampen mandag endte med 3-1-tap etter at hjemmelaget fikk tidlig to kjappe scoringer ved Ardian Gashi og Peter Nergaard etter slurv fra Rosenborg. Forskjellen mellom lagene var erfaring og rutine.

- Tyngde i boksene
- Det er tyngde både i deres og vår boks, de er bedre enn oss der. Så får de for mye rom, spesielt i starten av kampen. De får to kjappe, så da blir det tungt å ta det igjen. Jeg synes vi kommer oss inn i kampen og gjør det greit fra 20 minutter og til pause og de første 10-15 i 2. omgang, forteller Alexander Sørloth, som fikk støtte fra trener Stensaas i sin analyse:

- Vi hadde veldig fokus på det før kampen at vi skulle stå imot. Vi visste de hadde trykk og de klarer å skape farligheter og da er vi ikke med de første 10-15 minuttene. Så våkner vi og kommer med i kampen på 2-1. Da står kampen og vipper med 2-1, men så får vi uheldigvis 3-1-målet på den situasjonen i 2. omgang. Det hadde vært morsomt å ha sett, om vi hadde 2-1 utover omgangen, om vi kunne vippet det i vår favør. Det tror jeg vi kunne.

Hjemmelagets Faysal Ahmed satte inn 3-1-målet 20 minutter ut i 2. omgang når Rosenborgs sideback Aleksander Foosnæs ligger med skade etter å ha blitt løpt ned like i forkant. Morten Strand reduserte for trønderne noen minutter før pause til 2-1, men selv et skikkelig trykk det første kvarteret av 2. omgang hjalp ikke til poeng for Rosenborg.

- Det er godhjørnet mitt
Alexander Sørloth fikk to store sjanser i starten av 2. omgang, en på hodet etter dødball og et gjennomspill på venstresiden hvor han setter ballen like til side for mål.

- Jeg skulle satt den hvor jeg kommer på venstresiden. Det er jo godhjørnet mitt. Jeg bruker å sette dem, men det gikk ikke i dag. På headingen kommer jeg litt for rett på ballen. Jeg får ikke vridd den mot mål, så det blir litt kinkig situasjon, men jeg bør få den på mål.

Ståle Stensaas er fornøyd med jobben den ferske A-stallspilleren presterte mandag, men ser også klare mangler.

- Han gjør en god jobb, han er bra for oss, men han klarer kanskje å skape litt lite for seg selv. Så er han kanskje ikke god nok til å observere og ta seg forbi og spille gjennom andre. Men det går også på relasjoner og spilletyper som vi hadde med også.

- Ble han for alene på topp? Han hadde ofte både to og tre og fire motstandere rundt seg.

- Jeg synes han løser det bra med at han kommer fri, men så må det skje noe, det mangler vi i dag. Det hadde vi fokus på før kampen i dag, å få Alex med ball og få bevegelse rundt han, truing av rom og bakrom.

- Alexander Sørloth er sønnen til verdens beste møtende spiss, som Gøran Sørloth ble kalt. Hvor langt vil han nå?

- Det er opp til han selv det, jeg føler han har et bra nivå inne allerede. Han kan absolutt få innhopp i Tippeligaen uten å dumme seg ut han, men det krever knallhard jobbing. Det er mange om beinet, så han må bare stå på som faen, som vi sier, avslutter Ståle Stensaas til RBKWeb mandag kveld med et smil.

nyheter
forum