Mener landslagspausen gjør Rosenborg bedre
Skrevet av Marius Dahl, 16. august 2013, 14:38
Mange rosenborgere har denne uka representert sine respektive landslag. Per Joar Hansen ser utfordringene knyttet til treningshverdagen, men nekter å la det bli et problem før morgendagens kamp mot Vålerenga.
VS.
- Vi har hatt mange spillere ute på lange reiser, det er krevende både fysisk og mentalt. Noen har spilt A-landskamp for første gang og det gir mange inntrykk. Både det fysiske og mentale må være på plass for spillerne i morgen, sier Perry til rbkweb.no dagen før seriemøtet med Vålerenga på hjemmebane.
Akkurat nå sitter Cristian Gamboa på business class på flyet over Atlanteren, etter å ha vært i Den dominikanske republikk.
- Gamboa er på vei hjem i dag, han har hatt en lang reise. Samtidig begynner han å bli vant med å pendle nå, så han kommer til å takle det bra, spår treneren.
- Spillerne er beæret
I tillegg har Mike Jensen og Nicki Bille spilt kamp i Polen, Mix spilt for USA i Bosnia og Hercegovina, samt representanter på de norske landslagene. Perry innrømmer at treningsuka blir noe amputert, men mener uttakene gjør Rosenborg bedre.
- Vi er selvsagt glad for at spillerne blir tatt ut til landslagene, spillerne er beæret med å bli tatt ut. Vi skal ikke lage et problem ut av det, men det får selvsagt en del konsekvenser med hensyn til intensiteten på treningene og måten vi får gjort unna treningsuka. Det vet vi om når vi får så mange på landslag. Vi velger å se på det som positivt, at de får spilt og representert landet sitt mot aller høyeste nivå. Det tror jeg gjør Rosenborg bedre, sier Perry.
Tenker ikke cup
Nå venter dobbeltoppgjør med Vålerenga, selv om Perry så langt ikke har tenkt så mye på onsdagens cupoppgjør mot bohemene.
- Vi må begynne med en kamp, vi kan ikke spille begge kampene samtidig. Vi har full fokus på kampen i morgen, ta ut rett lag og ha en rett inngang til den. Så får vi gjøre oss ferdig med denne kampen før vi begynner å tenke på neste, sier han.
- Hvordan skal Vålerenga slås?
- Vi må først og fremst være dyktige i eget spill, vi må være trygge med ball og ha tempo med ball. Det er viktig at vi har stor bevegelse i front, at vi har både kanter og spiss som truer bakrom, at vi makter å kombinere det å møte og holde på ball. Tempo på ball gjennom midtbanen til Vålerenga blir viktig, at vi tør å bruke hverandre sentralt. De tre på midten må tørre å bruke hverandre og spille hurtig gjennom midtbanen. Defensivt må vi ha orden på laget, at vi ikke går oss bort og gir bort unødvendige muligheter på kontring, forklarer Perry.
- Blir absolutt ikke lett
Rosenborg har gjort rent bord i alle hjemmekampene mot Oslo-laget siden de sist vant på Lerkendal under Perrys ledelse i VIFs seriemestersesong, 2005. Med lang vei opp til toppen er det naturlig å tro at Vålerenga sikler mer etter en plass mot cupfinalen i hundreårs-sesongen. Perry tror likevel ikke på noe lett kamp lørdag.
- Absolutt ikke. Vi må nullstille oss, og for å bruke en klisjé, så må vi begynne kampen på 0-0. Alle kamper begynner på 0-0, vi får ta utgangspunkt i det. Vi må være dyktigere enn Vålerenga i alle faser av spillet, sier han.
Han frykter ikke kollektivet til Kjetil Rekdals menn, men trekker frem at enkeltspillere kan finne på å avgjøre til favør bortelaget.
- De har gode skyttere og spillere som er gode nok til å avgjøre fotballkamper på egenhånd. Det er først og fremst laget de sliter med å sette, det er jo et nytt lag. Men de har enkeltspillere som er gode til å drible og skyte, så de kan fort avgjøre kampen selv. Vi må være våkne, sier han.
På spørsmål om VIF-laget anno 2013 har skuffet etter Rekdals ankomst, svarer Perry at han ikke fokuserer på andre enn Rosenborg.
- Jeg har ikke tenkt så mye på dem, jeg er mest opptatt av mitt eget lag. Hva de andre gjør har jeg ikke brukt noe kraft på, avslutter Perry.