Utskrift fra rbkweb.no

Sollied og Hareide trener-favoritter
Skrevet av Thomas Myren, 16. april 2002, 16:45

Trond Sollied og Åge Hareide seiler opp som de to største favorittene til å bli Rosenborg-trener neste sesong.

Nils Arne Eggen kan godt tenke seg en av disse to som sin etterfølger som sjef på Lerkendal.

- Trond Sollied har skapt god reklame for norske trenere i Belgia. Og han hadde kjempefine resultater da han vikarierte for meg i ‘98. Men dessverre kan det se ut som det er ett år for tidlig for ham. Åge Hareide er en annen meget sterk kandidat. Han har gjort en kjempejobb i Helsingborg og Brøndby. Og nå er han ledig også. I tillegg har vi Ola By Rise som er aktuell, sier Eggen til Adressa.

Men det er Trond Sollied som ser ut til å være førsteønsket. I 1998 førte nordlendingen Rosenborg til seriemesterskap, cupfinale og bare uflaks førte til at laget ikke gikk til kvartfinale i Champions League. Midtbaneveteranen Bent Skammelsrud er ikke i tvil om hvem han ønsker:

- Trond Sollied. Vi har hatt suksess med ham tidligere. Vi vet at han er i stand til å ta over, men det er ikke sikkert han er tilgjengelig. Men det være må være noen som tenker mest mulig likt med Nils Arne. Vi kan ikke begynne å revolusjonere Rosenborg. Og jeg håper Ola By Rise kan være med videre som assistenttrener, sier Skammels til Adressa.

Sollied sjøl er lysten på Rosenborg, men det faktum at hans trenerkontrakt med Club Brügge først går ut på vårparten neste år, etter at den belgiske serien er ferdigspilt, kan ødelegge.

- Det er vel det eneste som er klart: At jeg ikke blir trener fra 1. januar. Det er ikke noe alternativ for meg å komme hjem nå, sier Trond Sollied til Adressa.

- I framtida kan det være aktuelt, men ikke fra 1. januar. Det er jeg kategorisk på. Det har ikke noe med at jeg ikke vil, men det handler om å være realist. Jeg har vært ute i tre og et halvt år, og jeg er fortsatt ung og lovende. Men jeg har en god dialog med Rune Bratseth, Knut Skoglund og Nils Arne Eggen, sier Sollied videre.

En mulig kan bli at Ola By Rise og Bjørn Hansen deler på treneransvaret neste vår fram til Trond Sollied kommer. Bent Skammelsrud mener som sagt at Ola By er en super hjelpetrener og egner seg best som det. Sjøl ønsker ikke By Rise å "ansette" seg sjøl som ny hovedtrener.

- Å ikke gå bredt og høyt ut når ny trener skal ansettes, ville vært en unnlatelsessynd. På direkte spørsmål har jeg sagt at det ikke er uaktuelt for meg å takke ja til et eventuelt tilbud om jobben etter Nils Arne. Jeg har en del kunnskap og ferdigheter etter så mange år i klubben. CV i forhold til de ønskene klubben har for den neste hovedtreneren, sier Ola By Til Adressa.

Men Rosenborg har også flere navn enn Sollied, Hareide og Ola By på blokka.

- Jan Halvor Halvorsen, Knut Torbjørn Eggen og Per Joar Hansen er alle aktuelle navn for oss, sier sportsdirektør Rune Bratseth til Adressa.

Hvem vil du ha som Rosenborg-trener? Si din mening i forumet!

nyheter
forum