Utskrift fra rbkweb.no

Fortsatt gullhåp
Skrevet av Thomas Karlsen, 1. juli 2012, 15:34

Drømmen lever videre for Rosenborg etter 4-1-seieren over Viking.


Foto: Thomas Karlsen

STAVANGER (rbkweb.no): - Det var en viktig seier. Før ferien slet vi med å score på sjansene. Det gjør vi nå, og vi holder ganske tett bakover, sa Daniel Fredheim Holm etter kampen, i det som må være Norges lengste mixed zone på Viking stadion.

Uten seier siden 4. mai
Jan Jönsson viste ingen glede etter kampen, men var likevel meget godt fornøyd med en sterk borteseier i Stavanger.

- Det kjennes veldig bra med tre poeng og fire scoringer. Jeg understreker at vi gjør en bra prestasjon i 2. omgang; vi er disiplinert.

Ikke siden mot Stabæk 4. mai har Rosenborg gått av banen med tre poeng. Det er hele fem kamper uten seier, meget uvanlig for det trønderske laget.

- Det er godt, og det er bra. Det blir mange dager uten seier, for det er tre poeng det hele handler om, sier Jonsson.

Örlund innrømmer keepertabbe
Hjemmelaget var best de første minuttene og tok fortjent ledelsen etter 21 minutter ved André Danielsen. Daniel Örlund klarte ikke å bokse ut et innlegg skikkelig, og ballen havnet til en Viking-spiller som la inn til Danielsen. Mange ville ha offside, men Per Verner Rønning opphevet offsiden og Danielsen kunne sette sitt tredje seriemål for sesongen.

- Det er mitt mål helt enkelt. Jeg skulle ha flyttet bena raskere, innrømmer Örlund.

- Hva skjer i hodet ditt etter en slik inngripen og baklengsmål?

- Hva som skjer? Njæ, jeg blir jo så klart arg, men skjedd er skjedd, jeg får ikke gjort så mye med det.

Viktig utligning
Etter baklengsmålet kom, virket det som en tung Rosenborg-dag, men i trøndernes aller første målsjanse utlignet gjestene bare vel minuttet etter Vikings ledermål.

- Det er alltid viktig å komme tidlig tilbake, så vi ikke blir jagende i resten av kampen. Vi har vært i en periode der det ikke har gått vår vei, så det kunne ha preget oss videre i kampen, forteller målscorer Daniel Fredheim Holm.

- Steffen gjør en bra jobb, og vippet ballen videre til Markus. Jeg ser John Chibuike går på løp, men han blir fulgt av en motspiller, så da prøver jeg å skyte selv.

- Strekk i lysken
Bare 13 minutter etter scoringen måtte Holm gå av banen. Den tidligere Vålerenga-spilleren var tilbake fra skade mot Viking, men var tydeligvis ikke helt fit for fight likevel.

- Det er strekk i lysken. Jeg går av før det blir for alvorlig. Jeg vet ikke ennå, men jeg skal få det sjekket i morgen, forteller Holm etter kampen lørdag.

Holm ble erstattet av Issah på midtbanen, men det ble ingen flere mål før pause. Etter hvilen var Rosenborg bedre med og skapte flere sjanser på Viking stadion. Det skulle imidlertid gå over halve omgangen før det ble flere mål.

- Jeg får ballen fra John på siden. Det er en duell, men jeg kommer meg foran. Jeg er litt heldig for jeg kommer ganske tett innpå keeperen, forteller Borek Dockal om 2-1-scoringen sin etter 70 minutter.

Misfornøyd Dockal
Men selv om tsjekkeren sendte Rosenborg opp i ledelsen og scoret det som ble "matchvinnermålet", er han ikke fornøyd med sin egen prestasjon lørdag.

- Jeg er fornøyd med seieren, men jeg synes ikke jeg spilte særlig godt. Det er en vanskelig kamp, det er nære for begge lagene og det kunne vippet begge veier. Vi lykkes med kontringsspillet vårt og får et veldig viktig resultat. Det er veldig sterkt vi klarte å snu kampen, syns Dockal.

På overtid scoret både John Chibuike og innbytter Rade Prica på sin 32- årsdag slik at resultatet 4-1 ble ganske så stygt for Viking-laget. Det er tre år siden hjemmelaget tapte med tre mål i en seriekamp i Stavanger.

nyheter
forum