- Örlund er blitt mer dominant
Skrevet av Thomas Myren, 22. juni 2011, 23:40
Jan Jönsson syns Daniel Örlund har tatt viktige steg den siste uka. Mot Lillestrøm var keeperen den store forskjellen, og sendte Rosenborg til NM-kvartfinale.
Foto: Thomas Karlsen
- Örlund er bra og gjør en stor match. Han blir fort utpekt som helt, og dét kan han være i mine øyne. Det handler ikke bare om straffene, men også ute i feltet: Han tar noen steg ut på dødballer, og det er også en frispilling han redder, oppsummerer Jönsson til rbkweb.no.
- Han har vært veldig fokusert og bra etter vi ble samlet igjen etter ferien. Han har i likhet med de andre fått signaler om få ut litt mer enn hva han har gjort tidligere, og det har han gjort. Han er mer dominant i sitt straffeområde nå enn hva han var tidligere i vår.
- Han er dessuten veldig mentalt sterk én mot én?
- Det er han. Både i spillet og i straffekonkurransen stoler han på seg sjøl, slår Rosenborg-treneren fast.
Örlund reddet forholdsvis enkelt straffesparkene til Nosa Igiebor og Steinar Pedersen, og RBK scoret for tredje gang før Lillestrøm fikk ballen i mål.
- Da det ble straffer var jeg relativt rolig. Til dels fordi jeg syntes vi fortjente å gå videre. Men det var ikke sikkert vi ville få betalt for det da vi gikk til straffene. Guttene viste seg likevel fram fra straffemerket. Og framfor alt var han på mållinjen rolig og trygg, smiler Jönsson.
RBK tok en tidlig ledelse, men deretter ble kampen ganske jevnspilt med store sjanser til begge lag.
- Jeg opplevde det som relativt rolig sjøl om det var dramatisk. Det var en kamp som til tider minnet om seriekampen. De er farlige, og er bra i de momentene vi hadde forutsett. Vi hadde litt vansker med å stoppe dem, men samtidig syns jeg periodene der vi var bra ble lengre og lengre.
- Vi var vel ganske rolige da vi gikk inn i ekstraomgangene, og forsøkte å spre at vi skulle ha tålmod: Havnet vi under, skulle vi fortsatt holde oss rolige. Vi rakk også å utligne. Jeg syns vi også var nær å få avgjort kampen både før og etter målet deres.
- Du trodde på utligning?
- Ja, jeg hadde troen. På de første 90 minuttene og ikke minst i ekstraomgangene er det vi som trykker, og det er tverrliggertreff og ned på mållinjen. Det er også andre sjanser. Jeg ville bare ikke at vi skulle "gå oss bort", men det gjorde vi én gang. Det får vi lære av.
- Men så beholder vi roen, fortsetter å spille og får en rettferdig utligning. Så håpet jeg faktisk på et 3-2-mål innen straffene.
- Hva er likt og ulikt med forrige kamp mot Tromsø?
- Vi blir straffet på overgangene vi hadde pratet om på forhånd, og det liker vi ikke. Vi sjanser på offside på begge målene, og det er mulig Simen lykkes den ene gangen. Jeg opplever det sånn, men står ikke på linje. Det kan likevel være lurt å ta det sikre framfor det usikre, og senke seg for å få bedre dybde i forsvarsspillet ved noen tilfeller, mener Jan Jönsson.
- Viktig å lykkes også i cupen etter mange smeller de siste årene?
- Det har vel kanskje vært sånn. Jeg tror det hjalp oss at vi er inne i en periode med positiv vind i ryggen: Vi har prestert litt bedre enn hva vi har gjort tidligere. Det er litt lengre perioder i kampene der vi er bra, konstaterer svensken.