Utskrift fra rbkweb.no

Hamrén-elev skal stoppe RBK
Skrevet av Thomas Myren, 9. juli 2009, 22:36

Artim Sakiri har fortid både fra engelsk, svensk og dansk fotball. Han er trolig den eneste Qarabag-spilleren Rosenborg-supportere har hørt om.

Qarabağ Futbol Klubu


Stiftet: 1950
Hjemby: Baku, Aserbajdsjan
Meritter: Seriemester 1988, 1990, 1993 og 1998, cupmester 1996, 2006 og 2009
2008/09: 5. plass
garabagh.com
- Jeg vet ingenting om Qarabag utover at jeg har sett deres tropp. Der er det en spiller jeg har hatt tidligere i Aalborg, forteller Erik Hamrén til rbkweb.no.

Det er altså snakk om Artim Sakiri. Veteranen på 35 år ble verdenskjent da han i 2002 sendte Makedonia i ledelsen borte mot England ved å skru en corner direkte i mål. EM-kvalifiseringskampen i Southampton endte til slutt med oppsiktsvekkende uavgjort 2-2.

West Bromwich ble så imponert at de hentet midtbanespilleren til balløya. Deretter gikk ferden til Aalborg sesongen 2005/06. Tidligere hadde Sakiri spilt for svenske Halmstad. Nå har nomaden altså havnet hos Qarabag.

- Ellers vet jeg ingenting om laget. Jeg ville gjøre meg ferdig med denne runden først. Men jeg har noen videoer, og de skal jeg begynne å titte på i kveld eller i morgen, forteller Hamrén.

Rosenborg begynner med hjemmekamp neste torsdag mot de regjerende cupmestrene fra Aserbajdsjan.

- Det er alltid viktig å få et bra resultat. Vi fikk et bra resultat i første kamp mot Runavik, og dermed ble det en litt enklere ferd i andre kamp. Det er likevel alltid to kamper, slår treneren fast.

Qarabag hører egentlig hjemme i Agdam, men hjembyen ble i 1993 okkupert av Armenia. Derfor skal Rosenborg i stedet besøke hovedstaden Baku i det oljerike landet. Returkampen 23. juli blir spilt på nasjonanlegget Tofik Bakhramov stadion.

Flyturen blir på over åtte timer, trolig inkludert mellomlanding for etterfylling av drivstoff. Sjøl om tidsforskjellen bare er på tre timer, blir det slitsomt nok.

- Alt er ikke helt 100 prosent sikkert, men vi planlegger å reise dagen før.

- Det blir ikke for slitsomt?

- Det får vi se. Som sagt er ikke all planleggingen klar. Først måtte vi gjøre oss ferdig med Runavik, sier Hamrén.

Aserbajdsjanerne har spilt 14 kamper i europacupene, og har bare én seier: Sommeren 1999 overrasket Qarabag stort med 2-1-seier borte mot Maccabi Haifa i Intertoto-cupen, og gikk videre etter 0-1-tap hjemme. I neste runde ble det sammenlagt 0-9-tap for franske Montpellier.

I tillegg til elleve tap har Qarabag to uavgjorte kamper. Pussig nok kom begge på bortebane med 1-1 både mot moldovske Zimbru Chisinau (2006) og finske MyPa (1996).

nyheter
forum