Deler sesongen i tre
Skrevet av Thomas Myren, 23. mai 2009, 18:05
Mens alle snakker om vår- og høstsesong, velger Rosenborg å tredele sesongen fordi spillerne ikke får noen sommerferie.
Foto: Thomas Karlsen
- Vi deler sesongen i tre. Den første tredjedelen er ferdig, og nå er vi inne i den andre tredjedelen og så får vi se utover. Vår ambisjon den første tredjedelen var å være i topp 3, og det er vi. Nå skal vi jobbe videre med å bli værende der, og naturligvis forsøke å bli enda bedre. Samtidig får vi herlige utfordringer både i NM og i Europa utover sesongen, sier Erik Hamrén til rbkweb.no.
Mens de norske konkurrentene tar sommerferie i midten av juli må RBK-spillerne nøye seg med
to frihelger på grunn av kvalifiseringa til den nye europaligaen.
Nå gjelder det uansett å vinne en kamp igjen etter tre strake uavgjort.
- Når man ligger under og får ett poeng, kjennes det som oftest positivt og som en halv seier. Spesielt mot Molde da vi kvitterer på overtid. Mot Lyn burde vi ha tatt to poeng til, det samme i Sandefjord da det kjentes som et klart tap.
- Hvorfor ble kampen på tirsdag så mye dårligere etter pause?
- Det fins en motstander også. Hadde man ikke motstandere hadde det vært enkelt. Jeg syns vi gjør en bra andre omgang også, selv om den kanskje ikke var like bra som den første.
- Jeg syns det i blant er "overkrav" til oss. Titt på bare på lag i andre kamper, noe jeg gjør ofte: Det er sjeldent et lag som i 90 minutter kan dominere uansett hvilken kamp. Det går litt i bølger. Vi gjør en bra og stabil kamp på en veldig vanskelige bortebane - det har de andre lagene fått erfare i Sandefjord. Vi skulle ha drept kampen, men jeg syns vi har bra kontroll også i 2. omgang, sier Hamrén.
RBK er uansett fortsatt ubeseiret og på tabelltopp.
- Skal vi titte på sesongen som helhet, så kunne vi ha fått bank borte mot både Start og Lillestrøm. Da lå vi under med henholdsvis ti mann og ti minutter igjen å spille. 20 poeng på ti kamper er bra gjort. Men i de siste kampene skulle jeg gjerne ha hatt et par seiere til, så jeg håper vi kommer inn på vinnersporet igjen mot Viking i morgen.
Svensken debuterte som Rosenborg-trener nettopp mot rogalendingene på Lerkendal for ganske nøyaktig et år siden, 1. juni 2008. Slik oppsummerer han tolv måneder i Trondheim:
- Jeg trives veldig bra. Vi begynner å ta steg mot det vi har som ambisjon, å bli et topplag. Det er langt, langt igjen, men vi begynner å steg i år.
- September/oktober i fjor er fortsatt den beste perioden?
- Spillemessig var vi litt bedre da enn hva vi har vært hittil på våren. Det avhenger av mange ulike årsaker, slik som baner og alt. I år har vi vært stabile, og spiller en helt OK, til dels bra, fotball. Kan vi jobbe videre med det, kommer spillet mer og mer. Det så vi også sist mot Sandefjord. Det er viktig vi holder oss til konseptet, og jobber videre med stabiliten vi skal ha inn, slår han fast.