Ønsker tidlig ledelse
Skrevet av Thomas Myren, 20. juli 2008, 18:55
Rosenborg har begynt kampene svært forsiktig gjennom hele sesongen. Nå krever Erik Hamrén at spillerne våkner tidligere.
- Vi har tatt ledelsen i bare tre kamper, og det er ikke noe positivt. I dagens fotball er det første målet veldig viktig. Det har vært for mange kamper der vi har kommet under, og dermed må jobbe enda tøffere, sier Hamrén til rbkweb.no.
Eliteserien er halvspilt og to statistikker er interessante: I hele 10 av 13 har motstanderen altså tatt ledelsen, og like oppsiktsvekkende er det at 17 av 20 Rosenborg-mål har kommet etter pause. Kampene i NM og Intertoto-cupen har noenlunde forsterket inntrykket.
Hamrén vil ikke overdramatisere tallene foran den vanskelige bortekampen mot Viking onsdag.
- Det er alltid positivt å få et tidlig mål, men det er ikke det som er det viktigste. Har vi fokus på det vi skal gjøre, spiller det ingen rolle om det kommer et tidlig mål eller om målene kommer senere i kampen. Fokus og innstilling er det viktigste, mener RBK-treneren.
Det er likevel mål som avgjør kampene. RBK leder
sjansestatistikken til VG med hele 85 sjanser på 13 kamper - 6,5 i snitt. 20 mål gir derimot en
uttelling på fattige 24 prosent, bare HamKam med 21 prosent sliter mer.
- Vi er gode til å komme til sjanser i kampene, men vi må bli bedre til å ta vare på dem. Vi jobber hardt med at vår effektivitet skal bli bedre, sier Hamrén.
Også i forsvarsspillet er det mangler. Med bare 43 sjanser i mot er RBK best også her, men redningsprosenten er derimot på fattige 66 prosent. Igjen er Rosenborg nest verst i serien, bare Aalesund med 62 prosent er dårligere.
- Vi gir ikke mange sjanser til motstanderne, der er vi riktig bra syns jeg. Men de får gjøre for enkle mål, og får for mange mål sett i forhold til antall sjanser, innrømmer Erik Hamrén, som dermed har følgende ordre til spillerne:
- Vi skal ikke ut bare for å jage mål, vi må også bli bedre på at motstanderne ikke skal få noen enkle mål slik som tilfellet har vært i noen av kampene.