Utskrift fra rbkweb.no

- En grunn til valget av 4-4-2
Skrevet av Thomas Myren, 1. mai 2008, 12:16

Trond Henriksen vurderer å gå tilbake til 4-3-3 i sine tre siste seriekamper som hovedtrener, men forsvarer bruken av 4-4-2 siden oktober.


Foto: Thomas Karlsen

- Det var en grunn til at vi gjorde om i fjor høst. Vi spilte ikke så godt verken i 4-3-3 eller 4-5-1, og tapte en del fotballkamper da òg. Vi endret til diamantformasjonen for å gjøre enkeltspillere på laget bedre, og syntes vi lyktes med det. Vi hadde flotte resultater i Europa og vant også de siste seriekampene, sier Henriksen til RBK-TV.

Spesielt Marek Sapara og Steffen Iversen blomstret i sine roller sentralt på midten og som midtspiss etter å ha mistrivdes som henholdsvis indreløper og høyreving.

- Vi bygde videre på dette i og med at vi diskuterte med Erik Hamrén, som er mer inn i 4-4-2-måten å spille på. Jeg vil likevel presisere at han ikke har trent laget over telefon, og har gitt oss frie tøyler. Vi spiller slik som vi sjøl ønsker. Erik har påpekt at vi skal spille den fotballen som passer best for laget, og det har vi prøvd. Jeg føler vi har vært klare og tydelige på treningsfeltet, og at spillergruppa har hengt med, sier Henriksen.

De siste dagene har det derimot vært litt murring blant spillerne i media. Det pussige er at de samme spillerne tidligere skrøt av innføringa av 4-4-2.

- Vi hadde gode resultater fram til seriestart, da vi hadde en medgangsbølge og vant mye. Nå er det motsatt. Vi scorer ikke først i kampene lenger, og da kommer den mentale biten inn i bildet, tror Henriksen.

Erik Hamrén ønsker trolig å rendyrke 4-4-2, men i mai-kampene mot Stabæk, Lillestrøm og Molde blir det sannsynligvis 4-3-3.

- Jeg har et klart bilde på hvordan vi skal framstå i de tre neste kampene, sier en hemmelighetsfull Henriksen.

- Folk henger seg mye opp i tall, men det er annerledes å ha to spisser i forhold til bare én sammen med to kanter. Det gjelder spesielt om man vil ha bredde i spillet. I det gamle Rosenborg-mønsteret har vi hele tida hatt to kanter som har stått igjen på topp og truet bakrom. I 4-4-2 både med og uten diamant kommer bredden først i andre-fasen av spillet ved hjelp av en ytreløper eller en back. Det gjør at bevegelsene blir litt annerledes.

- Samtidig er det mye som går igjen i forhold til bevegelsesmønstre, motsatte bevegelser og det å true rom bak en motstander, som har møtt. Det er basert på det samme, men enkelte ganger kan det være vanskelig å få det til i 4-4-2, avslutter Rosenborg-treneren.

nyheter
forum