Utskrift fra rbkweb.no

Klart for Intertoto-trekning
Skrevet av Thomas Myren, 21. april 2008, 00:20

Rosenborg har et svært berettiget håp om friplass i UEFA-cupen, men i teorien er det fortsatt Intertoto-cupen som gjelder. Motstanderne blir klare mandag formiddag.

Friplass i UEFA-cupen i sikte (09.04.08)
Engelsk, nederlandsk eller skotsk motstand (08.04.08)

Norge leder som kjent "fair play"-konkurransen, og halvannen uke før vinneren blir kåret, skal det svært mye til for at ikke Norge og dermed også RBK vinner. Bare ordentlig usportslig oppførsel av G19- og J19-landslaget i fem kamper i EM-kvaliken de nærmeste dagene kan ødelegge. Om RBK får friplass i UEFA-cupen tar Tromsø over Intertoto-plassen.

Trekninga av Intertoto-cupen skjer i UEFA-hovedkvarteret i sveitiske Nyon klokka 12 mandag. Fordi bare et fåtall av deltakerklubbene er kåret, er trekninga basert på nasjonsrankinga. De 50 deltakende nasjonene (Liechtenstein, San Marino og Andorra er utelatt) blir dessuten delt inn i tre regioner på forhånd, men fortsatt er disse gruppene ikke offentliggjort.

Den norske deltakeren må uansett gjennom to av tre runder, og kommer i den siste runden til å trekke deltakeren fra enten England (6. plass), Nederland (egen kvalik for 6.-9. plass) eller Skottland (4. plass). Alle de elleve vinnerne i 3. runde får plass i 2. kvalikrunde til UEFA-cupen.

Basert på tidligere trekninger er oppsettet i den nordlige regionen antatt å bli følgende:

1. runde:

Seedet:
Sverige (Elfsborg)
Irland (Bohemians)
Latvia (FK Riga)
Finland (TPS Turku)
Island (Fylkir)

Useedet:
Litauen (Ekranas)
Estland (TVMK Tallinn)
Nord-Irland
Wales
Færøyene (HB Torshavn)

2. runde:

Seedet:
Skottland
Norge (Rosenborg)
Danmark
vinneren av kampen til Sverige (Elfsborg)

3. runde:

Seedet:
England
Nederland
vinneren av kampen til Skottland

Kamper

Intertoto-cupen:
2. runde: 5./6. og 12./13. juli
3. runde: 19./20. og 26./27. juli

UEFA-cupen:
1. kvalikrunde: 17. og 31. juli
2. kvalikrunde: 14. og 28. august

nyheter
forum