Utskrift fra rbkweb.no

Barcelona eller Helsingborg?
Skrevet av Thomas Myren, 7. desember 2007, 23:24

Allerede i februar begynner 2008-sesongen for Rosenborg. Det kan igjen komme storfint besøk til Lerkendal.


Foto: Thomas Karlsen

Teoretisk ligger RBK an til å spille åttendedelsfinale i Champions League, men med tap mot Schalke på tirsdag blir det i stedet 3. runde i UEFA-cupen.

Trekningene i begge turneringene fredag 21. desember er lagt opp slik at Rosenborg uansett begynner med hjemmekamp.

Champions League: RBK møter en gruppevinner (ikke Chelsea).

19./20. februar: Rosenborg - ???
4./5. mars: ??? - Rosenborg

UEFA-cup: RBK møter en gruppetoer.

13./14. februar: Rosenborg - ???
21. februar: ??? - Rosenborg

En runde før slutt er det meste avklart når det gjelder førsteplassene i Champions League. Fem av åtte gruppevinnere er klare, mens Porto, Real Madrid og Sevilla er klare favoritter:

Gruppe A: Porto (favoritt)
Gruppe B: Chelsea
Gruppe C: Real Madrid (favoritt)
Gruppe D: AC Milan
Gruppe E: Barcelona
Gruppe F: Manchester United
Gruppe G: Inter Milan
Gruppe H: Sevilla (favoritt)

Til tross for at det bare gjenstår en kampdag også i UEFA-cupen er det der fortsatt mye usikkerhet om hvilke klubber RBK kan møte. Men det er lov å spekulere. De kvalifiserte gjettingene bygger på antakelser om utfallene i kampene, ikke nåværende posisjon i gruppene:

Gruppe A: AZ Alkmaar eller Nürnberg
Gruppe B: Panathinaikos eller Atletico Madrid
Gruppe C: Villarreal, Fiorentina eller AEK Aten
Gruppe D: Basel
Gruppe E: Spartak Moskva, Zürich eller Bayer Leverkusen
Gruppe F: Bolton eller Braga
Gruppe G: Tottenham, Getafe eller Anderlecht
Gruppe H: Helsingborg (i praksis avklart)

Det er med andre ord mange tøffe motstandere så langt ute i også den neste gjeveste turneringa. Zenit St. Petersburg var drømmetrekninga for to år siden, og det sier sitt.

Mens gruppespillet i Champions League blir avsluttet kommende uke, er UEFA-cupen først ferdigspilt 20. desember. Om RBK ikke slår til i Gelsenkirchen, må vi altså vente noen dager før motstanderne er klare.

PS! Om Brann går videre, møter de som treer en av gruppevinnerne i UEFA-cupen.

nyheter
forum