Aalesund - Rosenborg 1-2
Skrevet av Thomas Myren, 3. november 2007, 20:02
Marek Sapara ble sparket ned gjennom hele kampen, men AaFK-spillerne greide likevel ikke å forhindre at han ga RBK en etterlengtet borteseier og mulig plass i Intertoto-cupen.
LO SIST: Sapara fikk sin revansje med å sette inn 2-1-målet.
Foto: Thomas Karlsen
Bilder fra Aalesund - Rosenborg
- De hadde sikkert fått beskjed om å ta ham, men det gikk heldigvis greit, sa Trond Henriksen til TV2.
Sapara ble taklet stygt - og ofte seint - fra begynnelse til langt inne på overtid. Spesielt Trond Fredriksen var opptatt av å stoppe den slovakiske landslagsspilleren, og han taklet til slutt på seg to gule kort - med en stygg inngrepen mot Yssouf Kone som utløsende faktor for utvisninga.
Nordvik tok tak
På grunn av skader og sykdom til både Strand, Kvarme, Riseth og Dorsin, måtte hele forsvarsrekka byttes ut før kampen. Med også Basma og Lago ute med henholdsvis gule kort og skade, sto veien åpen for Andreas Nordvik og en vraket Miika Koppinen. Nordvik startet sin aller første seriekamp for RBK, og gjorde knapt en feil.
- Jeg vil framheve en spiller som Andreas, som debuterer fra start, og spiller så godt som han gjør, skrøt Henriksen.
Nordvik og Fredrik Stoor kombinerte strålende sammen med Per Ciljan Skjelbred på høyresida, og skapte stadig problemer for sunnmøringene.
Hjelp til Tromsø?
Miika Koppinen skapte derimot problemer for seg sjøl, da han allerede etter seks minutter beinet ballen i eget mål: Jeffrey Aubynn slo inn fra venstre, og Tor Hogne Aarøy headet ned i føttene på RBK-midtstopperen, som nesten kunne mistenkes å hjelpe sin nye arbeidsgiver Tromsø i duellen om femteplass og Intertoto...
Rosenborg reiste seg heldigvis umiddelbart, og tok over spillet. Yssouf Kone burde ha utlignet alene med keeper Adin Brown, og Steffen Iversen fikk deretter et mål annullert for offside etter å ha satt inn en retur etter skudd fra Kone.
Men til slutt ble det utligning, da Kone veggspilte elegant med Alexander Tettey på sekstenmeteren og trillet ballen inn.
Styrte spillet
Gjestene fra Trondheim styrte resten av omgangen, og beholdte trykket etter pause. Utvisninga til Fredriksen ga Aalesund ytterligere problemer. Iversen og Kone burde begge ha scoret henholdsvis på et knallhardt skudd og et innlegg på åpent mål.
Derfor var det veldig rettferdig da Marek Sapara med venstrefoten skrudde inn seiersmålet fra 16 meter, etter å ha blitt servert ballen av Øyvind Storflor.
Etter målet ble RBK liggende litt mer tilbake på banen, og det kunne ha straffet seg. AaFK vartet nemlig opp med en trippelsjanse, der Koppinen, Hirschfeld og Traore på rekke og rad måtte rydde opp. Mange trøndere på tribunen fryktet dessuten en reprise av 2-2-kampen på Lerkendal, da AaFK fikk corner fire minutter på overtid. Heldigivis blåste dommeren av før vertene fikk tatt hjørnesparket.
Borteseier
Dermed ble det 2-1-seier, de første tre poengene på bortebane i serien siden seieren i Skien for nesten fem måneder siden.
- Det er vi veldig fornøyde med. Guttene gjennomfører en veldig god kamp. Jeg syns vi er klart best i både 1. og 2. omgang. Vi blir litt feige når vi får 2-1-målet. Det har litt med Valencia-kampen å gjøre, og at vi hørte at Tromsø ledet. Vi ville gjerne ha den femteplassen, sa Henriksen før han og spillerne satte seg på bussen hjem til Trondheim.
For at det skal bli Intertoto må Lillestrøm vinne cupfinalen, hvis ikke har de førsterett til å melde seg på.
Kampfakta
Aalesund | 1-2 | ROSENBORG |
Sjølmål (Miika Koppinen) 6 | | Yssouf Kone 33
Marek Sapara 72 |
Lørdag 3. november 2007 18:00
Tippeliga, Color Line stadion, Ålesund
10 780 tilskuere
Rosenborg [4-4-2]
Lars Hirschfeld - Fredrik Stoor, Andreas Nordvik, Miika Koppinen, Abdou Razack Traoré - Per Ciljan Skjelbred, Alexander Tettey, Marak Sapara, Øyvind Storflor (Jo Sondre Aas 90) - Yssouf Kone, Steffen Iversen
Gult kort RBK: Steffen Iversen og Miika Koppinen