- LSK oppfordrer til svartebørs
Skrevet av Thomas Myren, 12. oktober 2007, 11:00
Kjernen hevder Lillestrøm oppfordrer til ulovlig svartebørs-virksomhet i forbindelse med storkampen på Åråsen om ei uke.I mange år har Kjernen påtatt seg ansvaret for å distribuere billetter til bortekamper. Dette har vært etter ønske fra klubbene, som dermed kan få et bedre bilde over hvor mange Rosenborg-supportere som skal på kampene og deretter tilpasse størrelsen på tribunefeltene. På populære kamper er det alltid en interessekonflikt mellom å tilfredsstille kravet om å gi bortelaget fem prosent av billettene og å stille flest mulig seter til rådighet for hjemmesupporterne.
For å dekke egne utgifter har Kjernen tatt et billettgebyr på ti kroner. Men etter lovendringa i juli om at billetter må bli solgt til pålydende pris, har det blitt problemer. Løsninga har likevel vært så enkel som at klubbene har lagt på ti kroner, og at Kjernen deretter har sendt faktura til klubbene.
Men Lillestrøm ønsker altså ikke å hjelpe til med dette. I stedet oppfordrer romerikingene Kjernen til sjøl å legge til noen kroner ekstra når billettene selges.
"Kjernen er ikke interessert i å bryte loven mot svartebørs-salg. Vi trodde ærlig talt at arrangementssjefen i Lillestrøm hadde innsikt nok til å ville at supporterklubbene skal følge lovverket. Derfor var det med stor overraskelse at det ble mottatt en SMS der Lillestrøm sier at de ikke vil legge seg bort i hva Kjernen tar for billetten," skriver supporterklubben på
hjemmesida si.
Kjernen lar nå Lillestrøm sjøl stå for billettsalget. Klubben må sette av 600 plasser til Rosenborg, uavhengig av hvor mange som møter opp.