- Fransk arroganse!
Skrevet av Thomas Myren, 6. desember 2005, 23:13
Rosenborg-spillerne var forbannet etter 1-2-tapet mot Lyon: Seiersmålet til franskmennene kom etter at Christer Basma hadde forsøkt å stoppe spillet.
To minutter på overtid ble målscorer Daniel Braaten liggende igjen på gresset etter en duell rett innom banehalvdelen til Lyon. Hjemmelaget gikk i angrep, men RBK fikk avverget. Da Basma skulle spille ballen ut over sidelinja, slik at lagkameraten kunne få medisinsk hjelp, kom Sylvain Wiltord bakfra, snappet ballen og startet en kontring som førte til 2-1.
- Daniel lå skadet, og de hadde to sjanser til å spille ut ballen. I sekvensen etterpå skal jeg få ut ballen, men så løper han og henter den før han setter fart i angrepet. Det er lite fair play vi snakker om her, sa en irritert Basma til TV3 rett etter kampen.
Han og lagkameratene kom i håndgemeng med sine franske motstandere etter kampslutt, og sikkerhetsvaktene på Stade de Gerland måtte roe ned sinte RBK-spillere. Per-Mathias Høgmo hadde full forståelse for reaksjonene.
- Dette var fransk arroganse på sitt verste, for å si det mildt! De hadde to muligheter til å spille ut ballen, først rett etter at Daniel ble felt og deretter da Christer prøver, sier Rosenborg-treneren.
Likevel var det mye positivt å ta med seg fra kveldens kamp. Rosenborg skapte mange sjanser, og holdte det store formlaget i Europa i sjakk fram til på overtid.
- Jeg synes vi skal ta med oss dette. Jeg synes vi spiller bra. Vi spiller bra oppover på begge sider, og presterer godt, sier Christer Basma.
Like fullt ble det altså 1-2-tap etter det kontroversielle målet til brasilianske Fred.
- 1-1 som resultat hadde vært veldig OK, men det er prestasjonene som er de viktigste, og i dag gjør vi en bra prestasjon. Men igjen ser vi at vi mangler kamptrening, og at vi derfor bruker tid på å komme i gang. Men når rytmen kommer i gang, ser vi at vi har god ballsikkerhet i laget og skaper målsjanser, slår Høgmo fast.
Han og spillerne tar nå en velfortjent juleferie.
- Jeg fikk bekreftet at vi holder et stabilt, høyt europeisk nivå, og at vi kan gå inn i sekstendelsfinalen i UEFA-cupen med stor mulighet til avansement uansett hvem vi måtte trekke, konstaterer Per-Mathias Høgmo.