Høgmo: - Vi skal angripe
Skrevet av Thomas Myren, 22. august 2005, 18:17
0-0 er nok til å kvalifisere seg for Champions League, men Rosenborg akter ikke å gå i dekning mot Steaua Bucuresti tirsdag kveld.
OFFENSIVT TIL VERKS: Per-Mathias Høgmo på pressekonferansen i ettermiddag.
Foto: Thomas Myren
Winsnes skal vise vei
- Vi kan ikke spille på 0-0, sjøl om vi går videre med det. Rosenborg på hjemmebane skal angripe, slo en offensiv Per-Mathias Høgmo fast på pressekonferansen inne i Bygger'n-tribunen.
Den ferske RBK-treneren har derfor terpet angrepsfotball foran hjemmedebuten sin på Lerkendal.
- Overgangsspillet blir veldig viktig i morgen. Vi har arbeidet med dette på trening de siste dagene. Det gjelder å komme to-og-to på kant. Samtidig er det viktig at vi greier å vende spillet om vi kjører oss fast, sier han.
Skal demme opp
Likevel er det ingen tvil om at det er minst like viktig å unngå baklengsmål som å score mål sjøl mot rumenerne.
- Det generelle forsvarsspillet vårt må bli bedre enn hva det har vært. Vi må unngå bakrom og komprimere sideveis. Et velkomprimert forsvarsspill blir viktig, analyserer Høgmo.
- Vi gjør hele tida små grep, og forhåpentligvis får vi se resultater av dette, sier han.
Utmerket utgangspunkt
Alle klubber er fornøyde med 1-1 på bortebane i utslagsrunder i europacup, og slik er situasjonen naturligvis også i Trondheim.
- Mange har sagt at vi hadde kjempeflaks sist, men 1-1 etter 8-3 i målsjanser er ikke
så utrolig. Spillerne var veldig oppofrende, og jeg mener det var svært medvirkende til resultatet, mener Per-Mathias Høgmo, som har stor tro på at RBK greier å slå ut Steaua Bucuresti:
- Vi har gode sjanser. Vi har et godt utgangspunkt, og har alle muligheter. Det er samtidig ingen tvil om at det er stor forskjell på hjemme- og bortebane når vi spiller ute i Europa. Som U-landslagssjef var jeg med på å tape 1-5 borte før vi vant 3-0 hjemme i EM-playoff mot Serbia og Montenegro, som senere gikk til finale i sluttspillet.
- Blir ingen kasteball
Rosenborg har de siste gangene tatt bare færre og færre poeng i Champions League, men Høgmo frykter ikke at et grått RBK-lag blir ydmyket ved en eventuell deltakelse i høst.
- Kvalifiserer vi oss, betyr det at vi har slått ut Steaua Bucuresti. De er fullt på høyde med lagene vi møter i gruppespillet, hevder han.
- Det hadde vært kjempegøy å spille mesterliga. Det vil være inspirerende for hele klubben. Samtidig sier Skutle at det ligger mye penger i det. Men først og fremst er det en sportslig fin utfordring, avslutter Per-Mathias Høgmo.