Helstad midtspiss mot Brann
Skrevet av Thomas Myren, 31. januar 2005, 18:51
Tirsdag spiller Thorstein Helstad for første gang på ti år mot Brann. Per Joar Hansen lar hedmarkingen starte som midtspiss.
V
Som vanlig på denne tida av året er hardtsatsende bergensere høyt oppe, og har allerede ryddet plass til nye pokaler i premieskapet. I morgen kveld får RBK-spillerne imidlertid muligheten til å jekke dem ned noen hakk.
- Det er ikke så mye prestisje i kampen for min del. Men det er bestandig kjekt å sette konkurrentene på plass allerede før seriestart. Sånn sett er kampen mot Brann viktig, sier Erik Hoftun til TVTrøndelag.
Lagkapteinen er fast bestemt på å reise kjerringa etter 3-4-tapet mot Skeid på fredag.
- Vi har fått flere spillere tilbake fra skader, og har hatt noen fine treningsdager her på La Manga. Nå går det bare en vei, og det er oppover, slår Hoftun fast.
I årets aller første kamp,
3-2-seieren over Sparta Praha, viste den nykomponerte angrepsrekka Alexander Ødegaard, Thorstein Helstad og Daniel Braaten lovende takter på topp, og fikk fornyet tillit i den påfølgende kampen mot Feyenoord. På grunn av skader og landslagsspill har RBK de to siste kampene mønstret andre spillere, men tirsdag kveld er trioen samlet igjen.
For Thorstein Helstad blir dette et gjensyn med gamle lagkamerater. Den tidligere Brann-helten har ikke spilt
mot de rødkledde siden tida i Ham-Kam på tidlig 90-tall, og får starte som midtspiss i morgen. Han er storfornøyd med det faktum at Perry lar ham spille på topp på bekostning av Frode Johnsen, som skyves ned i midtbaneleddet.
- Jeg synes det er veldig bra at jeg får spille i midten. Det er det jeg trives best med, sier Helstad til
Adressa.
Ellers så er de fire landslagsspillerne til RBK tilbake igjen etter samlinger i henholdsvis Arabia og California. Espen Johnsen, Christer Basma og Mikael Dorsin går rett inn på laget, mens Øyvind Storflor må starte på benken.
For øvrig er flere spillere snart tilbake på banen: Vidar Riseth, Bjørn Tore Kvarme, Jan Gunnar Solli og Alexander Tettey er alle mer eller mindre friskmeldte, og aktuelle foran fredagens kamp mot FC København. Noen av dem kan kanskje også få et innhopp mot Brann.
Rosenborg-laget mot Brann er som følger:
Espen Johnsen
Mikael Dorsin - Christer Basma - Erik Hoftun - Ståle Stensaas
Roar Strand - Frode Johnsen - Fredrik Winsnes
Alexander Ødegaard - Thorstein Helstad - Daniel Braaten