Kjøper Gashi og leier ham ut til VIF?
Skrevet av Thomas Myren, 8. januar 2004, 09:36
Rosenborg har merket seg at Vålerenga og Ørn Horten ikke blir enige om en overgangssum for Ardian Gashi. Nå vurderer RBK å kjøpe trønderen, for å så leie ham ut til Oslo-klubben.Hittil er det Ørn Horten-investor Morten Wivestad som har vært selger av Gashi. Han har satt 1 million kroner som prislapp. Dette var en sum Vålerenga aksepterte.
Men nå har Norges Fotballforbund bestemt at klubben selv skal ha alle rettighetene.
- Vi har bedt om å få avtalen mellom Ørn Horten og investoren omgjort, da den ikke er i samsvar med idrettens regler. Her er det ikke noen unntak. Det finnes ikke eksempler på at andre enn klubbene sitter på rettighetene til egne spillere. Det er noe klubben forplikter seg til gjennom å være medlem av NFF, UEFA og FIFA. Det er ikke lov å driver privat formidling av arbeidskraft, sier Thor Grønnerud i NFF til Adressa.
Dette betyr at det nå er opptil Ørn Horten å bestemme prislappen på Ardian Gashi. Det er allerede klart at man vil skru opp prisen betraktelig. 3-4 millioner kroner er antydet. 2 millioner kroner er minstekravet, altså det dobbelte av hva VIF hittil har vært innstilt på å betale.
- Det er et minimum av hva vi vil forlange for Gashi. Får vi ikke det, vil vi ta kontakt med andre klubber og sondere markedet. Budet fra Vålerenga er helt uakseptabelt, sier Ørn-leder Harald Røed til VG.
Nå kan Rosenborg bli Vålerengas redning, samtidig som at trønderne meler sin egen kake.
- Vi sitter litt på sidelinjen og avventer hva som skjer i forhold til Vålerenga. Vi kan godt tenke oss å kjøpe han ut og leie han ut videre til Vålerenga. Da får han spille der han vil, og det er ingen dum løsning, sier RBK-sportsdirektør Rune Bratseth.
Men RBK vil ikke la 22-åringen spille for Vålerenga for evig. På sikt vil man på denne måten sikre etterveksten på Lerkendal.
- Vi er alltid interessert i gode, unge trønderske spillere. Roar Strand, Ørjan Berg og Odd Inge Olsen blir ikke noe yngre med årene. Selv om det ikke er alderen som styrer laguttaket i Rosenborg, vil det på et eller annet tidspunkt skje et generasjonsskifte i Rosenborg. Og da er Gashi en aktuell spiller, fastslår Bratseth.