RBK og GIF diskuterer overgang
Skrevet av Thomas Myren, 21. desember 2003, 12:15
Rosenborg og GIF Sundsvall skal være godt på vei til å få til en overgang for Øyvind Svenning. Bare ytterligere interesse fra Southampton kan ødelegge.
Talentet fra Stokkøya fikk slippe til i en del RBK-kamper i 2000, men ble senere leid ut til Moss og deretter GIF Sundsvall.
Øyvind Svenning gjorde suksess som spiss på Per Joar Hansens Sundsvall-lag i 2002-sesongen, og scoret blant annet i seriepremieren mot IFK Göteborg. For ganske nøyaktig et år siden, bestemte Åge Hareide seg for at trønderen ikke var med i Rosenborgs framtidsplaner, og "Giffarna" fikk kjøpe ham for 500 000 kr.
I sommer ble Svenning omskolert til venstreback, en posisjon han også til tider spilte i på RBK2, og det ble en suksess umidlerbart. 23-åringen imponerte så kraftig i sin nye posisjon at Southampton like godt inviterte ham over til England på prøvespill i november.
- Han klarte seg bra. Han holder en høy standard, sa Southampton-manager Gordon Strachan til Sundsvall Tidning i etterkant.
Engelskmennene ble faktisk så imponerte at de har invitert Svenning på nytt prøvespill i januar. Ting tyder på at Southampton tror de har funnet etterfølgeren til 35-årige Graeme Le Saux...
Men nå får Southampton altså hard konkurranse fra Rosenborg. Per Joar Hansen har som kjent skiftet side i denne saken, fra selger til kjøper, og han bekrefter RBKs interesse:
- Øyvind er en spiller som Rosenborg følger, og stallen evalueres kontinuerlig. Så vi får se, sa "Perry" tidligere i desember.
Siden den gang har RBK gått et steg videre: Man har innledet forhandlinger med GIF Sundsvall.
- Vi har diskutert nivået på en eventuell overgangssum, bekrefter daglig leder i GIF, Urban Hagblom.
Men interessen fra Southampton kan ødelegge en overgang.
- Både vi og Rosenborg mener det er en god idé å avvente og se om Southampton kommer til å gå videre. Det er fortsatt en del løse tråder, sier Urban Hagblom til Sundsvalls Tidning.
Det vil ikke bli noen avklaring rundt engelskmennenes tanker før på nyåret.
- Nei, jeg tror ikke noe skjer før jule- og nyttårshelga. Deretter åpner overgangsvinduet der borte, sier Hagblom.