Utskrift fra rbkweb.no

Benfica i 3. runde
Skrevet av Thomas Myren, 12. desember 2003, 15:41

Rosenborg fikk hard motstand i 3. runde av UEFA-cupen. Benfica ble nemlig trukket ut av bollen i ettermiddagens trekning i Sveits.

faktaboks 

Sport Lisboa e Benfica
Stiftet: 28.02.1904
Hjemby: Lisboa, Portugal
Stadion: Estadio da Luz
Kapasitet: 65 000
Draktfarger: Røde trøyer, hvit shorts
Meritter: 30 seriegull, 23 cupgull, e-cupmester 1961 og 1962
Trener: Antonio Camacho
Stjernespillere: Nuno Gomes (angrep), Zlatko Zahovic (midtbane/angrep) og Sîmão Sabrosa (midtbane)
Offisiell nettside
Benfica i e-cup

I morgentimene hadde UEFA allerede delt opp de 32 deltagerne i 3. runde inn i fire grupper. Rosenborg kunne dermed trekke enten Benfica, danske Brøndby, tyrkiske Genclerbirligi eller ukrainske Dnipro Dnipropetrovsk. Det ble altså Benfica; verst mulig motstand.

- Ingen tvil om at det er et godt lag. Men er vi heldige og dyktige, kan vi slå dem ut, sa Ola By Rise til Adressa etter trekninga.

Kampene i 3. runde av spilles torsdag 26. februar og onsdag 3. mars. Første kamp spilles på finalearenaen i neste års EM, Estadio da Luz i Lisboa, mens Rosenborg altså avslutter hjemme.

- Det at vi skal spille borte først, ser jeg som en fordel, fastslår Ola By.

Som de fleste husker, ble Molde ydmyket av portugiserne i forrige runde. Det ble sammenlagt 5-1-seier til Benfica. Men det har ikke gått like bra tidligere i høst. Lazio banket dem 4-1 i 3. runde av Champions League-kvaliken, mens i 1. runde av UEFA-cupen var det to jevne oppgjør mot den belgiske middelshavsfareren La Louvière. Det ble 1-1 i Belgia, og en knepen 1-0-seier hjemme i Portugal.

Med andre ord er dagens Benfica-lag langt fra uslåelige, selv med stjerner som Nuno Gomes og Zlatko Zahovic på topp. I øyeblikket ligger hovedstadslaget på tredjeplass på tabellen, etter suverene Porto og byrivalen Sporting Lisboa. Sist sesong ble det sølv, men man endte hele 11 poeng bak Porto. Likevel var dette en opptur etter to elendige sesonger med henholdsvis 6. og 4. plass i serien. Benfica har ikke vunnet serien i Portugal siden 1994.

Det faktum at svenske Halmstad høsten 2000 klarte å slå ut Benfica, bør også være en oppmuntring til Rosenborg-spillerne foran første møte på mektige Estadio da Luz i februar.


ESTADIO DA LUZ - LYSETS STADION: Til sommeren spilles EM-finalen på den mektige, nyoppussede arenaen med plass til 65 000 tilskuere.

Men ingen kan ta fra Benfica de gode merittene. De er den historisk sett suverene klubben i Portugal med 27 seriegull og 23 cupmesterskap. Også ute i Europa har man bitt godt fra seg. På 60-tallet spilte de hele fem finaler i Serievinnercupen, og anført av storstjernen Eusébio vant man to ganger på rad: 1960/61 og 1961/62. Også i nyere tid, nemlig på slutten av 80-tallet deltok man i to finaler. I 1987/88 tapte man mot PSV Eindhoven på straffer, mens AC Milan ble for sterke to år senere.

Kort sagt: Benfica er en storklubb uten noe stort fotballag akkurat i øyeblikket.

Benficas vei til 3. runde i UEFA-cupen:

3. kvalifiseringsrunde Champions League:
13.08.03: Lazio (Italia) - Benfica 3-1 (Simão)
27.08.03: Benfica - Lazio 0-1

1. runde UEFA-cup:
24.09.03: La Louvière (Belgia) - Benfica 1-1 (Simão)
15.10.03: Benfica - La Louvière 1-0 (Feher)

2. runde UEFA-cup:
06.11.03: Benfica - Molde 3-1 (Nuno Gomes x2, Geovanni)
27.11.03: Molde - Benfica 0-2 (Tiago x2)

Hele trekninga av 3. runde (første lag starter hjemme):

Brøndby - Barcelona
Parma - Genclerbirligi
Benfica - Rosenborg
Marseille - Dnipro
Celtic - Teplice
Perugia - PSV Eindhoven
Groclin - Bordeaux
Valencia - Besiktas
Galatasaray - Villarreal
Club Brugge - Debrecen
Sochaux - Inter Milan
Liverpool - Levski Sofia
Spartak Moskva - Mallorca
Gaziantepspor - Roma
Auxerre - Panathinaikos
Vålerenga - Newcastle

nyheter
forum