Utskrift fra rbkweb.no

Rosenborg - Bohemians 4-0
Skrevet av Ole Morten Grønningen, 6. august 2003, 23:29

Champions League-formen er på vei, det viste Rosenborg-spillerne i andre omgang mot Bohemians på Lerkendal i går kveld. Irene ble rett og slett overkjørt.

Det var mye som sto på spill i går kveld, et tap sammenlagt for irske Bohemians ville vært en sportslig katastrofe. Det gjorde at RBK-spillerne spilte med litt høye skuldre i første omgang, men etter hvilen løsnet det for alvor.

Azar Karadas ga Rosenborg ledelsen to minutter før pause med en fin heading etter et perfekt innlegg fra Frode Johnsen. Før scoringen var det faktisk Bohemians som yppet seg foran Espen Johnsen i RBK-målet, uten å komme til de helt store sjansene.

Etter hvilen scoret Rosenborg hele tre ganger og må ha imponert Deportivo La Coruñas spion som satt på tribunen. 2-0 sto Harald Brattbakk for, etter glimrende forarbeid av midtbanegeneralen Ørjan Berg. Kvarteret før slutt la Tippeligaens toppscorer, Frode Johnsen på til 4-0 etter pasning fra høyreback Christer Basma. Men det var Roar Strands 3-0-mål alle på Lerkendal snakket om i går kveld. Veteranen dundret ballen i krysset med venstrefoten fra 17-18 meters hold.

- Vi kjørte helt over dem i 2. omgang. Irene greide ikke å følge løpene våre, og med to slike 2. omganger neste onsdag kan vi ryste Deportivo, sier Strand til VG.

Rosenborg-trener Åge Hareide droppet seiersfesten etter seieren og studerte heller neste ukes motstander på video og har følgende å si om spanjolene:

- Onsdag møter vi en helt annen type motstander enn i dag. Mens irene løper og kjemper for ballen så vil spanjolene trille og føre den mest mulig. Vi må sjokkere dem skikkelig fra starten i hjemmeoppgjøret. Vi må komme med tempo og fart, og dødballene våre blir viktige, sier han.

RBK møtte Deportivo i 1994 og vant da 1-0 hjemme, men tapte 1-4 etter ekstraomganger på Riazor i La Coruña. Harald Brattbakk scoret Rosenborgs mål for ni år siden og nå mener han at det er muligheter for å snyte Spania for en Champions League-plass.

- Vi må avgjøre hjemme. Med et godt resultat kan vi slå ut selv Deportivo. I år er vi mye bedre defensivt og kan forsvare en ledelse. Det viste vi i Irland siste onsdag og igjen i dag, sier Brattbakk.

Det er liten tvil om at Rosenborg neste onsdag møter et av verdens desiderte beste fotball-lag. Det at de har mistet den nederlandske storscoreren Roy Makaay til Bayern München har neppe mye å si i en enkelt kamp. Men Rosenborg har klart det før, vi husker alle Milan på San Siro og Dortmund på Westfalenstadion...

Kampfakta

ROSENBORG4-0Bohemians
Azar Karadas 43
Harald Brattbakk 51
Roar Strand 68
Frode Johnsen 76

Onsdag 6. august 2003 20:45
Champions League-kvalifisering 2. runde, Lerkendal stadion
15 911 tilskuere

Rosenborg [4-3-3]
Espen Johnsen - Christer Basma, Vidar Riseth, Erik Hoftun, Ståle Stensaas - Roar Strand (Jan Gunnar Solli 69), Ørjan Berg, Fredrik Winsnes (Dagfinn Enerly 80) - Azar Karadas (Christer George 85), Frode Johnsen, Harald Brattbakk

Gult kort RBK: ingen

nyheter
forum