RBK møter Deportivo
Skrevet av Thomas Myren, 25. juli 2003, 12:16
Deportivo La Coruña ble Rosenborgs motstander i 3. kvalifiseringsrunde til Champions League. Men først gjelder det å slå ut Bohemians...
Diskutér: Har RBK noen sjanse mot Deportivo?

RBK starter med hjemmekamp onsdag 13. august, med returmøte i Spania onsdag 27. august (kan bli flyttet til 26. august).
Det var ventet at useedede Rosenborg skulle få det svært tøft denne høsten, og kun Lazio var bedre ranket enn Deportivo.
- Dette var helt klart en av de vanskeligste motstanderne vi kunne ha fått. Vi starter med hjemmekamp, og da må vi gå hardt ut. Jeg tror vi har gode sjanser til å vinne hjemme. Rosenborg har tross alt slått lag som Real Madrid på Lerkendal tidligere, sier Åge Hareide til Radio 1 Trondheim.
- Deportivo er et sterkt lag med mange gode spillere. Heldigvis for oss solgte de toppscoreren Roy Makaay til Bayern München i går, konstaterer Hareide.
Likevel tilsier vel hjernen at Rosenborg skal bli for svake. Heldigvis vil ikke europacuphøsten være over for det. Taperne i 3. kvalikrunde til Champions League får nemlig plass i 1. runde av UEFA-cupen.
Rosenborg og Deportivo La Coruña har møttes en gang før, i 1. runde av UEFA-cupen i 1994. Den gangen var det veldig jevnt. RBK vant 1-0 hjemme på Lerkendal, og returkampen på Estadio Riazor gikk til ekstraomganger etter et sent mål fra Bebeto. Harald Brattbakk fikset 1-1 tidlig i 1. ekstraomgang, men dette var før "golden goal" ble innført. Dermed fikk Deportivo muligheten til å komme tilbake, og vant til slutt 4-1 etter ytterligere to mål fra Bebeto og et av Donato.
3. kvalifiseringsrunde til Champions League blir spilt slik:
CSKA Moskva/Vardar Skopje (Makedonia) - Sparta Praha
MTK Budapest (Ungarn)/HJK Helsinki - Kaunas (Litauen)/Celtic
Glasgow Rangers - FC København/Sliema Wanderers (Malta)
Olympique Marseille - Austria Wien
Bohemian/Rosenborg - Deportivo La Coruña
Borussia Dortmund - Club Brugge
Sjeriff Tiraspol (Moldova)/Shakhtar Donetsk (UKR) - Lokomotiv Moskva
Lazio - Benfica
Dinamo Kiev - NK Maribor (Slovenia)/Dinamo Zagreb (Kroatia)
Grasshopper - AEK Athen
MSK Zilina (Slovakia)/Maccabi Tel Aviv (Israel) - Chelsea
Celta de Vigo - Leotar Trebinje (Bosnia)/Slavia Praha
Partizan Beograd (Serbia)/Djurgården - Newcastle