Utskrift fra rbkweb.no

- Nok en toppkamp, som vi skal dominere
Skrevet av Thomas Karlsen, 11. august 2026, 23:49

Amin Chiakha og lagkameratene skal utnytte egen knallform mot Viking.


Foto: Thomas Karlsen / Karlsen Foto

- Det er nok en toppkamp, som vi skal dominere. Vi skal bare prøve å ta den som alle andre kamper. Om de heter Viking eller Start er det samme! Men selvfølgelig er de store kampene hvorfor du spiller i Rosenborg; det å spille med press og mange mennesker, innleder Chiakha til rbkweb.no.

Rosenborg står med fire seiere på fem seriekamper med Freyr Alexandersson som ny trener.

- Jeg vil 100 prosent ikke ta fra ham noe av påvirkningen som han har hatt, for han har kommet inn med god energi og gode ideer. Men vi spillerne skal også ha ros. Da vi møtte opp etter sommerferien, kikket vi hverandre i øynene og sa: "Nå legger vi alt bak oss. Nå skal vi overfor hverandre prøve å vise hvor gode vi er og arbeide hardt." Og det har vi gjort, kommenterer Chiakha.

Midtspissen har sjøl scoret i alle fem kampene. Alexandersson har uttalt at RBK ikke har råd til å beholde ham når leieavtalen med København går ut. En supporter har derfor opprettet en Spleis for å hjelpe klubben med å utløse kjøpopsjonen, som ifølge Tipsbladet er på fem millioner euro eller 55 millioner kroner.

- Jeg hadde en litt vanskelig periode da jeg kom og ikke scoret i de første kampene. Nå går det godt, og jeg setter utrolig stor pris på det. Jeg skal bare fortsette med å arbeide hardt og betale fansen tilbake på den måten. Spleisen har ikke så mye med pengene å gjøre, det er mer symbolet på at de vil ha meg her. Jeg sier bare takk!

- Hvordan ser du på veien videre?

- Jeg tenker bare på hva som skal skje i morgen. Jeg har kontrakt her til desember, og jeg får ikke tenke for mye på det.

- Hvor viktig var det å slå tilbake med seier på Lillestrøm etter tapet mot Brann?

- Det er selvfølgelig viktig, men det er ikke avgjørende. I Bergen spilte vi den beste kampen så langt og var bedre enn Brann. Vi skulle ha vunnet den kampen. Vi prøver å ha fokus på prestasjon, og det skal vi bare fortsette med - uansett om det går litt den ene eller andre veien.

- Fortell om målet ditt mot Lillestrøm!

- Vi bryter gjennom på venstre side. Mads kommer med sitt venstre bein, og jeg prøver å komme fri fra min motstander. Jeg gjør en forfinte når jeg kommer inn. Det er et riktig godt innlegg, så jeg prøver bare å holde hodet kaldt og sette ballen inn.

- Hvordan oppsummerer du kampen?

- Spillet bølget litt for mye fram og tilbake. Vi skulle ha avgjort kampen tidligere, for den er for åpen i for lang tid. Men vi ender opp med å vinne, og det er det viktigste.

- Hvorfor var dere så sterke?

- Det er litt det samme som det var i Bergen mot Brann: Vi drar på bortebane og dominerer kampen. I store perioder så føles det som om vi spiller på hjemmebane med fansen og den energien vi spiller med. Det var deilig å dominere enda en gang på bortebane!

- Lillestrøm ligger på 4. plass, som gir europacup. Det var derfor viktig å redusere forspranget til fire poeng og at de ikke økte til ti?

- Det visste jeg ikke engang! Det er ikke noe jeg tenker over. Men det er selvfølgelig viktig å vinne alle kamper.

nyheter
forum