- Jeg er en fysisk spiller
Skrevet av Thomas Myren, 8. august 2026, 11:42
Mark Mampassi har skrevet kontrakt med Rosenborg ut 2029.
- Rosenborg henter ukrainsk midtstopper (06.08.26)
Mark Rene Mampassi
Født: 12.03.2003
Fødested: Donetsk, Ukraina
Posisjon: forsvar
Tidl. klubber: Shakhtar Donetsk, Mariupol, Lokomotiv Moskva, Antalyaspor, Kortrijk og Turan Tovuz
Statistikk - Jeg vil si at jeg er en fysisk spiller. Jeg liker å gå i fysiske dueller og bruke farten. Jeg ser på meg selv som en aggressiv spiller, slik som forsvarsspillere skal være, smiler hovedpersonen til
rbk.no.
Midtstopperen med pappa fra Republikken Kongo var i vår leid ut til Turan Tovuz i Aserbajdsjan. Så seint som forrige fredag ble han og Lokomotiv Moskva enige om å avslutte kontrakten, som egentlig gjaldt fram til nyttår.
- Jeg ble solgt til Russland før krigen startet. Tiden etter har vært veldig tøff. Å se hva som skjer i mitt hjemland påvirker meg sterkt personlig. Det jeg ønsker over alt er fred og en slutt på krigen på ukrainsk jord. Jeg er glad for å ha kommet til Rosenborg og klar til å se framover, uttaler Mampassi.
Nettopp på grunn av krigen har han de siste sesongene vært leid ut til en rekke klubber, deriblant to sesonger til belgiske Kortrijk med Alexandersson som trener og Iver Fossum som lagkamerat.
- Jeg jobbet med Freyr i Belgia og har gode erfaringer med ham. Han er en veldig god trener, og jeg er glad for å spille under ham igjen, slår Mampassi fast.
Han er uaktuell mot Lillestrøm i morgen. Debuten kan i stedet komme mot Viking på fredag.