Utskrift fra rbkweb.no

Rosenborg - Brann 1-1
Skrevet av Thomas Myren, 25. april 2026, 19:54

Den stygge rekka med hjemmetap mot bergenserne ble brutt.


Foto: Thomas Karlsen / Karlsen Foto

- Vi fortjener ikke seier
- Vi burde ha gjort det bedre
Bilder fra Rosenborg - Brann


- Jeg syns ikke vi fortjener seier i dag. Det kunne ha blitt tap òg, påpekte Leopold Wahlstedt overfor rbkweb.no.

Brann hadde vunnet tre kamper på rad på Lerkendal og var nær tidlig ledelse: Wahlstedt reddet heading fra Ulrik Mathisen, før Tomas Nemcik på streken avverget returmål fra Kristall Ingason i gjensynet. Dessuten fortjente Noah Holm straffespark da Amin Chiakha holdt lenge og kraftig i trøya på corner.

I stedet pirket Iver Fossum inn ballen da Emil Ceide dro seg forbi Denzel de Roeve og la inn. Tidligere i sesongen hadde ikke RBK scoret først.

Jon Thorsteinsson utlignet umiddelbart med flott frispark i krysset. I kraftige snøbyger hadde Brann god kontroll. Nærmest ledelse var Thorsteinsson på nytt frispark, som Wahlstedt flikket over.

- De vinner delen som gjelder aggressivitet og dueller i førsteomgangen. Det er få momenter som er vi er fornøyde med, kommenterte Alfred Johansson.

Like fullt var Fossum nær ny scoring på tampen: Han sprang seg fri på innlegg fra Jonas Mortensen, men den svake headinga gikk rett i klypene på Simen Vidtun Nilsen.

Rett etter pause ble det kaos på Brann-frispark, men Wahlstedt fikk kastet seg ned og avverget.

Rosenborg fikk god effekt av fire bytter midtveis i 2. omgang. Mens Aslak Fonn Witry nesten veggspilte seg til stor sjanse, var Noah Sahsah god til å få med ballen framover. De var tilbake etter skader i henholdsvis lyske og finger i Tromsø.

- Vi får energi og bygger momentum igjen. Vi har folk i boksen, så det handler mer om samhandlingen mellom den som skal slå innlegget og den som skal score. Vi burde ha straffet dem i den gode perioden som vi har, syntes Johansson.

Det ble nemlig ingen åpenbare målsjanser til hjemmelaget. Chiakha var den som avsluttet fra best posisjon, men innlegget fra Johan Bakke var for høyt til at spissen fikk til ordentlig heading.

Fire minutter på overtid kastet Tobias Dahl ballen rett til Kristian Eriksen, som kom seg fri fra Nemcik og serverte Rabbi Matondo på 25 meter. Skuddet gikk heldigvis i tverrligger og over.

PS! David Duris var tilbake etter skulderskade, men han ble i likhet med Mikkel Ceide vraket fra kamptroppen.

PPS! Jonas Svensson måtte stå over etter å ha fått kjenning med lårskaden i Tromsø. Elias Slørdal og Daniel Thorstensen var fortsatt skadet.

Kampfakta

Rosenborg1-1Brann
Iver Fossum 13Jon Thorsteinsson 19

Lørdag 25. april 2026 18:00
Eliteserien, Lerkendal stadion
12 378 tilskuere og vist på tv2.no

Rosenborg [4-3-3]
Leopold Wahlstedt - Jonas Mortensen (Aslak Fonn Witry 66), Håkon Røsten, Tomas Nemcik, Tobias Dahl - Mads Bomholt (Dino Islamovic 88), Ole Selnæs, Iver Fossum (Johan Bakke 66) - Simen Bolkan Nordli (Adrian Pereira 66), Amin Chiakha, Emil Ceide (Noah Sahsah 66)

Gult kort RBK: Tomas Nemcik

Ubenyttet reserve: Rasmus Sandberg, Håkon Volden, Santeri Väänänen og Jesper Reitan-Sunde

nyheter
forum