Utskrift fra rbkweb.no

- Veldig positivt denne uka
Skrevet av Thomas Myren, 10. april 2026, 21:04

Jonas Svensson og Noah Sahsah er uaktuelle, men opptil fem andre spillere kan bli friskmeldt mot Sarpsborg.

VS.

Det er ikke snakk om langvarige fravær, men Svensson og Sahsah skadet henholdsvis lår og finger i Tromsø. Sistnevnte ble operert i dag.

- Han kan ikke spille med den typen fingerbrudd. Han kunne teoretisk ha spilt med skinne mot Sarpsborg, men problemet er at han må gjennomføre sin operasjon kjapt fordi det er et komplisert brudd. Om han venter en uke eller to med å bli operert, så gror det sammen feil. Da kommer han til å være ute enda lenger, forklarer Alfred Johansson til Rotsekk.

Også Aslak Fonn Witry måtte gi seg på mandag, men lyskeproblemene er ikke verre enn at han fortsatt er aktuell i helga.


Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto

Den store gladnyheten er at Tomas Nemcik endelig er tilbake etter kneoperasjonen i november i fjor.

- Det er positivt at han er klar for kamptroppen, kommenterer Johansson.

- Er han klar for å starte?

- Det får vi se på søndag!

- Er det aktuelt å gamble med ham på grunn av skadesituasjonen for laget?

- Gamble får andre gjøre! Jeg tar beslutning utfra det jeg tror er best for laget og individet. Iblant kan du ta litt mer risiko enn andre ganger, men vi er ikke i en situasjon der vi er i tvil om det går bra for Tomas å spille fotball.

Dessuten er Adrian Pereira mulig høyreving etter at lårtrøbbel forhindret påsketur til Tromsø.

- Det har vært veldig positivt denne uka, så planen holder! smiler treneren.

Rosenborg har fortsatt håp om at Håkon Volden kan være tilbake etter lårskaden på G19-landslagssamling.

- Det blir beslutning i morgen på om han er med mot Sarpsborg, forteller Johansson.

Jesper Reitan-Sunde kan bli reserve etter kragebeinsbruddet for to måneder siden.

- Medisinsk er han klarert. Han har ikke trent nok til å føle seg trygg på å bli kastet ut i kamp, men vi skal ta vurdering i morgen på om han er en spiller som vi skal ta med på benken, røper Johansson.

David Duris er derimot fortsatt uaktuell etter at han fikk skuldra ut av ledd på Slovakia-trening.

- Det går egentlig ganske bra med ham. Han trenger ikke operasjon, men akkurat når han er tilbake, kan jeg ikke svare på nå, sier Johansson.

Mange er spente på om Ole Selnæs starter etter å ha blitt kvitt leggstrekken og spilt mot Vålerenga, Stjørdals-Blink og Tromsø de siste ukene.

- Han er klar for å bidra mer enn det han har gjort i det siste. Det blir tatt vurdering i morgen, forteller treneren.

- Akkurat som Tomas Nemcik kan han være i en startellever, men han kan også være på benken.

Rosenborg har innledet sesongen med fire strake tap. Utgangspunktet blir ikke bedre av at Sarpsborg har fem seiere og én uavgjort på de siste seks møtene på Lerkendal.

- De har ofte vært ganske bra på bortebane. De er et lag som er komfortabelt med å stå lavt og ligge under. De har troa fram til siste sekund. Om vi har corner, så er de skikkelig gode til å bruke det til kontring, beskriver Johansson.

- Men vi er ikke fornøyde med at Sarpsborg har en så bra rekke her på Lerkendal. Det skal vi prøve å endre på på søndag!

Avspark er klokka 14.30. tv2.no sender.

nyheter
forum