Utskrift fra rbkweb.no

Vil ha Odd Einar Landsem som ny nestleder
Skrevet av Thomas Myren, 2. februar 2026, 20:01

Det blir store forandringer i Rosenborg-styret.


Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto
Landsem er divisjonsdirektør i Ruta Entreprenør.

- Han har en kompetanse som er sentral for Rosenborg de nærmeste årene. I tillegg har han veldig sterke lederegenskaper. Han har både motivasjon og kapasitet til å gjøre en bra jobb, vurderer valgkomitéleder Jon Ragnar Viggen overfor rbkweb.no.

Carina Lorentzen Hepsø og Eileen Brandsegg er foreslått som henholdsvis nytt styremedlem og nytt varamedlem.

Dessuten er Arne Nypan innstilt som varamedlem etter å ha vært vanlig styremedlem i to år. En av årsakene til "degraderinga" er at han var uaktuell som ny nestleder fordi han sitter i konsernledelsen til hovedsponsor Sparebank1.

- Arne kan ikke bli leder, mens Landsem har mulighet til å bli leder. Hvis det skulle skje noe med Cecilie eller at hun trekker seg, så er vi litt i forkant, kommenterer Viggen.

Cecilie Gotaas Johnsen, Ola By Rise og Gisle Selnes er ikke på valg.

Nåværende nestleder Mikael Forselius, Tore Reginiussen og Ingvild Farstad tar ikke gjenvalg, mens varamedlem Alexander Skjefte ikke er gjeninnstilt.

I forbindelse med fusjonen med Trondheims-Ørn for fire år siden ble styret utvidet til hele ni medlemmer og to varamedlemmer i en overgangsperiode. I forfjor ble avgjørelsen reversert til opprinnelige sju medlemmer og ett varamedlem.

I forkant av årsmøtet 25. februar foreslår styret nå å redusere seg sjøl til fem medlemmer og to varamedlemmer.

- Vi tok ei vurdering da vi fikk forslaget. Alle i valgkomiteen er enige i at fem pluss to er ei bra sammenstilling så lenge man er trygge på som alle er innstilte, er villige til å gjøre en innsats. Det føler vi at de er. Det blir dessuten bare én person mindre enn hva det har vært tidligere, og man får løst opp i problemstillinger rundt kjønn, påpeker Viggen.

Innstillingene:

Styre:

Leder: Cecilie Gotaas Johnsen (ikke på valg)
Nestleder: Odd Einar Landsem (ny, to år)

Carina Lorentzen Hepsø (ny, to år)
Ola By Rise (ikke på valg)
Gisle Selnes (ikke på valg)

Varamedlemmer:
Eileen Brandsegg (ny, ett år)
Arne Nypan (ny, ett år)

Kontrollutvalg:

Leder: Odd Magne Grøntvedt (ikke på valg)

Kristin Jørstad (ny, to år)
Skjalg Nesjan (ny, to år)

Varamedlemmer:
Ingrid Meyer (gjenvalg, ett år)
Jo Erik Øverby (gjenvalg, ett år)

Valgkomité:

Leder: Jon Ragnar Viggen (gjenvalg, to år)

Bente Malmo (ny, ett år)
Christer Nesset (gjenvalg, ett år)
Runar Sivertsen (ny, ett år)
Ingrid Kristin Viken (gjenvalg, to år)

Varamedlemmer:
Tor Asle Kleveland (ny, ett år)
Kari Kristensen (gjenvalg, ett år)

nyheter
forum