Utskrift fra rbkweb.no

Vil finansiere utbygging med aksjesalg
Skrevet av Thomas Myren, 12. februar 2025, 18:05

Rosenborg vil selge inntil 67 prosent av det nye kontorbygget i Klokkesvingen.


Illustrasjon: Vizworks/Rosenborg

Kan bygge ut i Klokkesvingen (21.11.24)

I november i fjor ga bystyret klarsignal for utbygging, som er anslått å koste rundt én milliard kroner.

«Klubben har begrenset finansiell kapasitet til å realisere prosjektet alene. Driften i konsernet har vært negativ de siste årene og gjeldsgraden er allerede på et relativt høyt nivå. Å finansiere prosjektet alene vil mest sannsynlig kreve et ytterligere gjeldsopptak med pant i andre eiendeler enn selve tomten, noe som vil minske klubbens finansielle fleksibilitet», vurderer RBK-styret.

Derfor har de sendt inn forslag til årsmøtet neste onsdag om salg av inntil 67 prosent av aksjene i Klokkesvingen AS, som er tenkt å stå for utbygginga.

«Et nedsalg i Klokkesvingen vil kunne gi klubben sammen med en eller flere partnere muligheten til å realisere prosjektet raskere. Klubben ønsker å finne en partner som innehar både kapasitet og kompetanse til å gjennomføre prosjektet slik at administrasjon i Rosenborg kan fokusere på kjernevirksomheten», skriver styret.


STORT BYGG: Klokkesvingen sett fra sør.
Illustrasjon: Vizworks/Rosenborg

Det nye bygget rett øst for Lerkendal stadion er anslått å bli på 27 450 kvadratmeter. Andelen til kontor, næring, tjenesteyting, bevertning og forretning vil utgjøre 22 000 kvadratmeter. Mot stadion vil det være opptil ni etasjer, men de tre sokkeletasjene blir omtalt som underetasjer.

I 2012 hadde Rosenborg ønske om å bygge ut og eie konferanse- og kontorbygninga vegg-i-vegg med Scandic Lerkendal. På grunn av utfordringer med finansiering valgte klubben å selge tomta for 66 millioner til samarbeidspartner Arthur Buchardt, som eier gjennom Lerkendal invest AS.

nyheter
forum