Espen ny førstekeeper
Skrevet av Thomas Myren, 21. mars 2003, 10:54
Espen Johnsen imponerte stort mot Tromsø. Etter kampen fikk sørlendingen beskjeden han hadde håpet på: Du er førstekeeper.Før jul var 23-åringen på vei bort fra Lerkendal. Siden den gang har situasjonen blitt snudd på hodet: Arni Gautur Arason har sagt nei til ny kontrakt, samtidig som at operasjoner i både november og februar har satt ham lenge på sidelinja. I vinter har Espen Johnsen dermed spilt mest, og slik skal det fortsette også utover sesongen.
- Espen er førstekeeperen vår nå. Han viste hvorfor i denne kampen. Nå må han spille seg ut av laget, sa trener Åge Hareide til VG etter 3-1-seieren over Tromsø.
- Arni er operert, i tillegg har han signalisert at han vil bort. Nå står Espen, og han står jo glimrende, fortsetter Hareide.
Dermed har Johnsen endelig tatt steget ut av Arasons skygge. Etter to år på reservebenken i Rosenborg er han blitt førstevalget. I seriepremieren mot Vålerenga blir det Nr. 1 Johnsen i RBK-buret. Selv tenker Espen mest på neste kamp - treningskampen mot Djurgården i Nederland mandag.
- Jeg har ikke fokus på uttaket av serielaget. Jeg forsøker å gjøre mitt beste på hver trening og i hver kamp, sier Espen Johnsen til Adressa.
Fast plass på Rosenborg åpner også landslagsdøra for Johnsen. Landslagssjef Nils Johan Semb var på plass i Abrahallen i går, og fikk dermed se kjemperedningene til keepertalentet.
- Espen var god både på nærskudd og fra distanse. I feltet ble han ikke satt på så mange prøver. Igangsettingen hans kunne kanskje ha vært litt bedre, sa Semb.
Thomas Myhre er ute med skade fram til sommeren, samtidig som at Frode Olsen ikke har bedre kampgrunnlag enn Espen Johnsen. Likevel er sjansen liten for at det blir en RBK-keeper i mål når Norge møter Luxembourg i EM-kvalik 2. april.
- Den kampen kommer nok litt for tidlig. Men får han stå jevnlig i eliteserien og leverer spill på nivået jeg så ham nå, er han helt klart en het kandidat til troppene utover i sesongen, sier Nils Johan Semb til Adressa.