- 2006-kullet et godt kull i Trøndelag
Skrevet av Thomas Myren, 11. november 2022, 16:23
Lørdag skal Rosenborg sikre sitt femte guttenorgesmesterskap.
Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto
- 2006-kullet har lenge vært et godt kull i Trøndelag, og vi har klart å forvalte dette videre etter god jobbing fra enkelte klubbmiljøer, hvor disse spillerne kommer fra, forteller Christer Basma til rbkweb.no.
Norgesmesterskapet for guttelag ble innført i 2009. RBK har tidligere vunnet i 2011, 2013, 2014 og 2016 samt vært tapende finalist i 2018.
Finalen mot Strømsgodset på Lade i morgen klokka 12.30 (
nrk.no og
Direktesport) er punktum for en svært god sesong for G16-treningsgruppa, som består av tre keepere og 24 utespillere født i 2006-08 med Nils Petter Austad, Sarmed Saify og Alexander Tettey som trenere.
- De har hatt en veldig fin sesong med to kamparenaer i tillegg til NM. De som ikke har spilt
nasjonal G16-serie i helgene har fått spille i
0. divisjon i Trøndelag, og alle har fått fin matching. Vi har måttet hentet noen fra 2008 gjennom sesongen for å klare unna kampbelastningen som to kamparenaer fører med seg. Det er hele tiden en balansegang mellom gode treningsuker og kampbelastning, påpeker Basma.
Både Sverre Nypan og Magnus Holte har allerede fått debutere på førstelaget. Det skal sies at Nypan har spilt bare to kamper for guttelaget denne sesongen og heller ikke spiller i morgen fordi han i stedet skal starte mot Sarpsborg på søndag.
- Her har det vært landslagsaktuelle spillere hele veien, og et godt lag får bedre frem enkeltspillere. Nypan har vært fremst i sitt kull de siste årene og en spiller som har i år blomstret selv om han har nesten spilt flere landskamper enn klubbkamper. Men han har brukt skadeperiodene gjennom sesongen godt og bygd kroppen sin og gjort ting som man ikke klarer helt på samme måte når man er frisk og spiller hele veien, forklarer den fungerende akademilederen.
- Holte er også en av flere spillere fra 2006 som er spennende. Han har hatt en fin utvikling, og vi gleder oss til å se ham dominere i 3. divisjon neste år, for så å ta videre steg mot A-laget. Dette er jo bare to av navnene på spennende spillere som vil prege våre kamparenaer fremover. Det blir veldig moro i 2023 også!