Rosenborg mot sluttspill i serien
Skrevet av Thomas Myren, 23. mai 2022, 19:43
På det ekstraordinære årsmøtet vedtok medlemmene at RBK skal arbeide i mot eventuelle nye forslag om å innføre sluttspill.
Foto: Øvre Øst media
En rekke innkomne forslag ble
behandlet i kveld fordi det ikke ble tid på årsmøtet 27. april.
Det er drøye sju år siden sist Norsk Toppfotball foreslo sluttspill i serien, noe som RBK den gang støttet sammen med Molde, Viking og Vålerenga. Men siden resten av klubbene var i mot, ble
forslaget forkastet.
I øyeblikket
pågår nye utredninger i regi av interesseorganisasjonen til klubbene. Denne gang får ikke RBK støtte et eventuelt forslag. Med 133 mot 38 stemmer ble nemlig følgende vedtatt:
«Rosenborg Ballklub skal aktivt motarbeide ethvert forsøk på å innføre sluttspill eller tilsvarende seriestrukturer.»
Styret må dermed føye seg etter medlemmene, trass i at de foreslo å stemme i mot med følgende begrunnelse:
«Styret i Rosenborg BK er i utgangspunktet komfortabel med dagens seriestruktur. Samtidig må vi erkjenne at fotballens landskap er i stadig endring og utvikling. Gitt dette, er det viktig å være åpne for alternative muligheter for seriestrukturer dersom dette er med på å øke kvaliteten og løfte norsk fotball sin posisjon internasjonalt.
Styret mener det er hensiktsmessig å avvente de faglige anbefalingene som kommer når det strategiske arbeidet i regi av Norsk Toppfotball er sluttført og en innstilling legges frem.»