Utskrift fra rbkweb.no

- Vil hedre ham med god kamp og tre poeng
Skrevet av Thomas Myren, 6. april 2022, 06:52

Mot Odd skal Lerkendal hylle Nils Arne Eggen.


Foto: Thomas Myren

- Nils Arne har betydd voldsomt mye for Rosenborg. Ingenting hadde vært bedre enn om vi kan hedre ham med en god fotballkamp og tre poeng, slår Markus Henriksen fast overfor rbkweb.no.

- Du håper dessuten at den gode serieåpninga skal lokke folk?

- Selvfølgelig. Jeg må gi stor skryt til bortesupporterne i Bodø. Det er fantastisk artig å spille bortekamper, for bortesvingen vår er full uansett hvor vi er hen. Det viser hvordan interessen er.

- Jeg har sagt det til guttene: Det har blåst mye de siste ukene, men nyt det! Enn om du hadde vært i en klubb der det ikke står en skit om deg uansett om det går bra eller dårlig! Så det må vi dra nytte av.

- Også vet vi at om du leverer gode prestasjoner, viser at du bryr deg og ikke minst skaper målsjanser, så vil folk komme til Lerkendal. Det er vår jobb. Vi håper at flest mulig kommer og støtter oss.

- Rekdal er usikker på om dere bør fortsette med 3-5-2. Hva tenker du?

- Du kan spille det med flere varianter. Det er ikke noen tvil om at vi på hjemmebane kommer til å legge oss litt høyere.

- Vi vet hvordan Bodø/Glimt spiller: De tar store sjanser og går framover med veldig mye folk. Hvis vi vinner ballen og spiller av det første pressleddet, så er det voldsomme rom - spesielt på motsatt side. Det syns jeg vi utnyttet veldig godt.

- Jeg syns vi er hakket hvassere enn Bodø/Glimt. Selv om de får ha ballen mye og står og triller den, skaper de ikke all verden. Vi hadde elleve ganske bra sjanser, og det sier litt: Det er ikke mange som skaper det mot Bodø/Glimt.

- Dette var første kamp. Jeg håper og tror at vi tar med oss sjøltillit og bygger videre på den. Så er vi klare for å "gunne" på på Lerkendal.

- Dere har lagt lista og må skape tosifret antall målsjanser også mot Odd!

- Ja, vi ser at det er mulig med den filosofien og tankegangen. Hvis vi tenker framover i stedet for hvis om vi gjør feil, så er veldig mye gjort.

- Hvordan var det å spille midtstopper på en så tøff bortebane som Aspmyra?

- Det var artig! Jeg følte meg veldig bra. Jeg kunne ha fått meg ei scoring, da jeg satte ballen i tverrliggeren. Jeg ryddet godt unna òg. Det er sånn man skal spille hvis man skal være midtstopper på Rosenborg!

- Funket samarbeidet med Giampaoli og Vagic?

- Jeg snakket mye med dem: "Det er bare å senke skuldrene. Dere er mer enn gode nok fotballspillere." Kommunikasjonen var bra, og vi turte å tenke på det som skjedde foran oss og ikke det som skjedde bak oss. Det tror jeg er veldig viktig når man skal opp og fram.

- Den første timen samt at dere slår tilbake på 2-1 var det viktigste å ta med seg fra Bodø?

- Ja, det viser at vi kan. Jeg er veldig fornøyd. Førsteomgangen er veldig, veldig bra. Da ligger vi med gode avstander og får veldig god brudd. Du ser at Bodø/Glimt blir veldig utålmodige. Og hadde Victor Jensen vært litt mer påskrudd, så kunne han ha scoret et par mål. Det fikk han også høre: Han skyter som en "stroopwafel"!

- Når de scorer, endrer kampbildet seg og de vil vinne. At vi klarer å utligne til 2-2 syns jeg er veldig sterkt med tanke på alt styret som har vært. Etter å ha vært så stor underdog som det vi har vært inn mot denne kampen, der alle har ment at vi kom til å bli spilt av banen, er det veldig bra at jeg er litt skuffet over at vi ikke tar alle tre poengene. Det viser at vi gjennomførte en god kamp.

nyheter
forum