Utskrift fra rbkweb.no

- Man må ta ting litt etappevis
Skrevet av Thomas Karlsen og Thomas Myren, 29. juni 2021, 07:37

Rosenborg er inne i en marerittmåned. Kampen mot Haugesund blir siste sjanse for å ta poeng i juni.

VS.


- Jeg håper at vi allerede på onsdag kan se et Rosenborg-lag som er noen hakk opp mentalt. At du kan se på ansiktene på oss utpå der at fotball faktisk er gøy og til en viss grad ufarlig; at vi virkelig har lyst til å vinne fotballkampen og tør å by på oss sjøl, innleder André Hansen.

Rosenborg begynte juni på tabelltopp - med én kamp mer spilt enn resten. Etterpå har det bare gått nedover med tre strake tap for Strømsgodset, Sarpsborg og Lillestrøm.


Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto

- Det er veldig forknytt, og folk byr lite på seg sjøl. Det er lite engasjement. Jeg skjønner at det er tøft å tape fotballkamper og ikke være på det nivået som man ønsker og forventer. Det er ofte tøffere fordi man spiller i Rosenborg, men det er "the name of the game", slår Hansen fast.

- Det har lite hensikt å gå inn i garderoben og høvle over folk fordi det står ikke på vilje og intensjon. Det er rett og slett kvalitet.

- Man må ta ting litt etappevis. Vi må først og fremst se om vi kan heve bunnivået vårt, for det er det jeg syns vi har slitt med de siste par sesongene. Vi viste både mot Molde i fjor og i år at toppnivået er det ikke så veldig mye gærent med. Problemet er at det er bunnivået som vi har sett litt for ofte.

- Hvis vi går noen kamper tilbake, var i hvert fall internt enige om at vi hadde kommet poengmessig greit avgårde. Vi hadde mye å gå på prestasjonsmessig. Vi er for variable, og det er sjeldent godt nok over 30 kamper - hvis ambisjonen er seriegull. Det har vi virkelig fått sett nå. Vi har fått en real mental knekk og prøvelse. Det er der skoen trykker fram mot onsdag: Vi må få snudd på hodene.

- Framtida til Hareide skal snart avklares.

- Det er mellom klubben og Åge, og jeg har ikke tenkt så mye på det. Jeg vet at Åge er på utgående kontrakt og har seks måneder igjen, men samtidig det er en deal mellom Åge og klubben at de har lagt løpet sånn: De tar det litt gradvis. Det er kort tid til han skal bestemme seg. Men det hjelper ikke på å vinne fotballkamper å gå og tenke på hvem som er trener i 2022. Vi må tenke litt mer kortsiktig, mener keeperen.

Per Ciljan Skjelbred må stå over mot Haugesund etter å ha gitt seg tidlig på Lillestrøm med leggskade, som skal undersøkes nærmere. Kristoffer Zachariassen blir skjøvet ned på midtbanen. Det åpner for Emil Ceide på venstrevingen.

I tillegg ser Besim Serbecic, Jonathan Augustinsson og Dino Islamovic ut til å bli foretrukket framfor Holmar Eyjolfsson, Adam Andersson og Guillermo Molins.

Alexander Tettey trente alternativt i går for å hvile knærne, men han er kampklar. Markus Henriksen (kne) og Stefano Vecchia (rygg) er fortsatt skadet.

Tilskuerkapasiteten er nesten nidoblet fra 600 til 5000 tilskuere, noe som medfører at også supportertribunen blir åpnet for første gang etter utbruddet av koronaviruset i fjor vinter.

Avspark på Lerkendal er klokka 18. TVNorge sender kampen.

Mulig Rosenborg-lag:
André Hansen

Erlend Reitan - Besim Serbecic - Even Hovland - Jonathan Augustinsson

Kristoffer Zachariassen - Alexander Tettey - Vebjørn Hoff

Carlo Holse - Dino Islamovic - Emil Ceide

nyheter
forum