Rosenborg - Viking 4-0
Skrevet av Thomas Myren, 24. april 2016, 19:59
RBK utnyttet tapene til Molde og Odd på beste vis, og leder nå serien med fire poeng.
Foto: Thomas Karlsen, Karlsen Foto
- De kjenner rollene og vet hva de skal gjøre
- Jeg var fast bestemt på å nå ballen
- Heldigvis kom ballen
Bilder fra Rosenborg - Viking
- Det var en god opplevelse. Jeg har ventet lenge på den første kampen på Lerkendal. Jeg var litt uheldig med skade mot Åfjord. Det er en klasseklubb, og de har tatt godt i mot meg, strålte Gudmundur Thorarinsson til rbkweb.no.
Han og Alex Gersbach fikk starte fordi Fredrik Midtsjø og Jørgen Skjelvik ble hvilt. Dessuten var Christian Gytkjær tilbake på topp etter ankelskaden.
Suleiman Abdullahi burde gitt Viking ledelsen, da han snappet ei dårlig pasning fra Tore Reginiussen til Anders Konradsen. Holmar Eyjolfsson kom tett oppi Abdullahi, som til slutt skjøt utenfor.
Noen minutter senere sørget Eyjolfsson for vakkert ledermål i motsatt ende av banen, da han på finuerlig vis fikk satt et frispark fra Pål André Helland i mål via lengste stolpe.
- Noen dro meg i trøya da jeg skulle gå fram og heade, så jeg måtte bruke foten. Jeg endte opp med å flikke ballen med hælen. Det ble et flott mål! gliste midtstopperen.
Etter en knapp time regisserte Mike Jensen avgjørelsen: Han spilte til Helland, fikk ballen tilbake innenfor 16-meteren og klinket den over hodet på keeper fra spiss vinkel.
Sjøl om Gytkjær og Yann-Erik de Lanlay mislyktes på brukbare sjanser, var Rosenborg ganske så effektive. Jonas Svensson tråklet seg inn i feltet, og fant Thorarinsson.
- Jeg ser Jonas kommer opp. Så blir jeg litt ivrig fordi jeg trodde han ikke hadde sett meg. Jeg sto helt alene i feltet. Heldigvis kom ballen. Jeg var rolig nok til å ta en liten finte ut til venstre med venstrefoten, og så fikk jeg avsluttet i motsatt hjørne, beskrev Thorarinsson.
Svensson var svært ivrig og presset på rekke og rad tre motspillere til å spille ballen bakover. Til slutt snappet han ballen fra Karol Mets, og serverte Gytkjær på åpent mål.
4-0 smakte godt på en dag der Molde og Odd tapte.
- Nå har vi fire poeng forsprang. Det er selvfølgelig bare april ennå, og det er mange kamper igjen, men det er en ledelse vi kan bygge videre på. Forhåpentligvis kan vi fortsette på seiersrekka, og etterlate dem så langt bak oss som vi kan, smilte Eyjolfsson.
PS! Tore Reginiussen rundet 100 kamper for Rosenborg.
Kampfakta
ROSENBORG | 4-0 | Viking |
Holmar Eyjolfsson 30
Mike Jensen 58
Gudmundur Thorarinsson 76
Christian Gytkjær 81 | | |
Søndag 24. april 2016 18:00
Tippeliga, Lerkendal stadion
15 985 tilskuere og vist på TV2 Sport Premium 4
Rosenborg [4-3-3]
André Hansen - Jonas Svensson, Tore Reginiussen, Holmar Eyjolfsson, Alex Gersbach - Mike Jensen, Anders Konradsen, Gudmundur Thorarinsson (Magnus Stamnestrø 80) - Pål André Helland (Elba Rashani 74), Christian Gytkjær, Yann-Erik de Lanlay (Jørgen Skjelvik 76)
Gult kort RBK: Anders Konradsen
Ubenyttet reserve: Pavel Londak, Johan Lædre Bjørdal, Fredrik Midtsjø og Matthias Vilhjalmsson