Gersbach usikker mot Vålerenga
Skrevet av Thomas Myren, 29. mars 2016, 23:28
Alex Gersbach forlater Australia med uforretta sak etter to landskamper på benken. Formen etter den lange reisen avgjør om han får være med Rosenborg til Oslo.
Foto: Thomas Myren
- En spennede tilvekst for oss (23.03.16)
- Jeg kan bygge videre på dette (20.03.16)
Holmar Eyjolfsson er friskmeldt etter å ha mistet hjemmepremieren mot Strømsgodset grunnet vond ankel. Dermed tyder alt på at Gersbach må gi fra plassen på laget mot Vålerenga etter å ha debutert sist. Spørsmålet blir i stedet om han får være med til hovedstaden som reserve.
Etter å ha sittet på benken og sett sine ferske A-landslagskamerater vinne
7-0 over Tadsjikistan og
5-1 over Jordan, tar venstrebacken i natt fatt på den lange reisen tilbake til Værnes. Planen er at han skal være med på trening på Lerkendal på torsdag, men økta blir nok svært lett for hans del.
- Dette er litt den samme
problematikken som vi hadde med Gamboa. Det er litt nytt for både ham og for oss i forhold til å se hvordan han reagerer på en sånn tur, kommenterer medisinsk ansvarlig Haakon Schwabe til rbkweb.no.
- Han taklet det ekstremt bra da
han flyttet hit; han var veldig lite plaget. Men det kan forandre seg nå. I utgangspunktet skal han trenge noen dager for å tilpasse seg.
- Han må sjøl vurdere sin egen dagsform fram mot helga?
- Det er ikke bare sånn at han sier hvordan han føler seg. Det er litt flere parametre her, som for eksempel at han sover godt og at han kommer inn i den normale rytmen igjen. Det er også ei vurdering i forhold til hvor mye man kan spille - om han er aktuell for troppen eller ikke. Men hvordan han føler seg og hvordan han rapporterer kroppen sin er en viktig del av det.
- Denne første landslagsreisen gir både dere og ham mer erfaring til neste gang?
- Ja, det vil være sånn. Etter hvert som vi ser ham komme tilbake gang etter gang, så vil vi merke det litt på ham. Både hvordan han rapporterer tilbake, hvordan han beveger seg og hvordan han tar seg inn igjen etter å ha reist såpass langt. Det blir nok et par ganger før vi ser mønstre i forhold til hvor lang tid det tar før han er 100 prosent restituert fra både reise og tidsforskjell.
- Har dere vurdert om han skal overnatte for eksempel i Dubai når han reiser fram og tilbake?
- Vi har ikke gått for det alternativet ennå. Men det er klart at når det blir enda tettere kampprogram kan det helt klart være aktuelt.
- Det går an å hente litt marginer både her og der. Det er forskjellige flighter, og hvilken klasse man reiser på har også innvirkning her. Det er flere faktorer.
- Vi må sannsynligvis bare vurdere dette fra gang til gang og se litt hvordan han klarer seg når han kommer hjem. Det er disse første gangene som blir avgjørende.
- Gersbach har vel rundt ti timer lengre reisevei enn det Gamboa pleide å ha.
- Det er litt flere faktorer: For eksempel det å sove godt på fly kontra det å ikke sove godt på fly, og hvor mange timer med søvn han får uavbrutt. Hvis han flyr lenge, kan han sove godt i forhold til om han bare får flighter på fire-fem timer og må av og inn på nytt fly. Å vente på flyplasser er veldig slitsomt.
- Det blir en liten løype som vi må gå opp etter et par ganger, og se hva som er gunstigst for ham, konkluderer Schwabe.
André Hansen spilte sin tredje og
første landskamp på tre år mot Finland i kveld. Jonas Svensson fikk ikke sin debut. Også Fredrik Midtsjø og Pavel Londak var ubenyttede reserver i henholdsvis Oslo og Tallinn.