- Vi må tørre å være Rosenborg
Skrevet av Marius Dahl, 24. april 2015, 19:57
Kåre Ingebrigtsen bryr seg verken om Vikings dårlige resultater nå eller mot Rosenborg de foregående ti sesongene. Nå handler det om å være i nuet.Med poeng i morgen vil Rosenborg ha gått gjennom 20 kamper på rad mot Viking uten tap. Fasiten på 19 foregående er tolv seire og sju uavgjort, med 36-15 i målforskjell. At Egil Østenstad scoret mål for Viking sist de slo Rosenborg - 3-2 i september 2005 - sier sitt.
- Det er klart, det vil vi fortsette med det. Vi har hatt et bra tak på det, men som jeg sier, hver kamp lever sitt eget liv. Statistikk er dere fryktelig glad i, vi lever av resultater i nuet. Kampen starter på 0-0, så gjelder det å være god i de kampavgjørende situasjonene, sier Rosenborg-treneren.
Viking har - i kjent stil - åpnet elendig etter at de slo Rosenborg 4-2 i generalprøven i mars. To svake bortekamper og en noe heldig hjemmeseier mot TIL er fasiten. Likevel sier Brutter'n at det ville vært mer ekkelt å møtt et lag i form, enn et revansjesugent siddislag.
- Det hadde vært verre om de hadde overprestert og hatt mye selvtillit. Hver fotballkamp lever sitt liv og jeg tror vi må leve lenge med at alle alltid syns det er veldig ålreit å møte Rosenborg. Få litt ekstra energi. Vi forventer en meget tøff kamp selv om vi alltid har det i Stavanger. Det blir ikke noe annerledes i år, sier den tidligere Viking-assistenten.
Viking har han uansett ikke brydd seg mye om.
- Jeg har ikke sett dem, vi har ikke hatt noe fokus på Viking før nå. Vi vet hva vi må gjøre og det handler om oss selv og være den beste utgaven av Rosenborg. Vi tar ikke noe hensyn til Viking, vi går for tre poeng og vi gjør det på vår egen måte, sier Brutter'n.
- Vurderer Viking som noen gode fotballspillere som ikke har fått helt taket på det i starten. Vi skal gjøre alt for at det ikke løsner for dem nå heller, sier Ingebrigtsen.
Nå gjelder å unngå to strake poengtap, etter et litt skuffende 1-1-resultat mot Strømsgodset sist. Ole Selnæs var mindre synlig, men sjefen er ikke enig i at han ble tatt ut.
- Jeg er ikke enig i at Ole Selnæs ble tatt ut. Men alltid når noen blir tatt ut, vil andre ting løses. Andre spillere blir ledig, så da gjelder det å være bevisst på det. Men alternativ to og tre tror jeg vi skal legge ut på RBKweb! Vi skaper ni store målsjanser mot Strømsgodset, så de stengte ikke av alt, presiserer han.
- Med litt mer presisjon hadde vi løst det enda bedre og skapt enda flere målsjanser. Helt sikkert scoret mer enn det ene og, fortsetter Brutter'n.
Lørdagskamp og trolig en del tilreisende gjør at det uansett ligger an til en aldri så liten klassiker i Rogaland.
- Defensiv trygghet også handler det om å tørre å være Rosenborg, bestemme og ta kommando. Det er to offensive kamp som møtes og vi håper på en artig fotballkamp. Håper det kommer mange folk, sier treneren.