Utskrift fra rbkweb.no

- Spillere som Malec bør spille spiss
Skrevet av Marius Dahl, 23. februar 2015, 16:41

Riku Riski kom inn som spiss og scoret mot GIF Sundsvall, men føler seg ikke som et fullgodt alternativ sentralt i angrepsrekka.


Foto: Thomas Karlsen

- Jeg kan det grunnleggende med å spille spiss, og jeg vet jeg kan lage litt trøbbel med bevegeligheten min og sånn, sier Riski til rbkweb.no.

Han vikarierte for Alexander Søderlund som midtspiss i fjor sommer. Nå er rogalendingen som kjent skadet igjen, og Riski er utpekt som spissalternativ.

- Først og fremst liker jeg å spille fotball, det spiller ingen rolle hvilken posisjon. Akkurat nå er det stor konkurranse i alle roller, så man må ta de sjansene man får, stadfester Riski.

- Både jeg og trenerne ser på meg som en ving. Oppe på topp trenger vi en sterkere spiller som Malec siden vi bare spiller med en spiss. Noen ganger er det greit å være spiss, det føltes bra denne gangen, mener Riski.

- Hvorfor må det være en spiss som Malec eller Søderlund?

- Hvis man spiller med én spiss, synes jeg det. Selvfølgelig er det mange måter å løse det på, men vi gjør det slik. Vi får se, nå som Alex er ute er det så klart litt tynt der oppe, men vi har unge Helmersen som har vært veldig bra. Han kan bekle den rollen godt, skryter finnen av 16-åringen.

Mot det nyopprykkede Allsvenskan-laget kom Rosenborg-maskineriet mer med etter pause etter en tam og litt kjedelig første omgang.

- Jeg løste det OK, synes jeg. Vi fortjente å score mer på slutten, da skapte vi flere sjanser. Men alt i alt var det godt for meg å få sesongens første mål.

- Det var godt å folk tilbake og i gang igjen. Vi kunne sette laget og gi dem noen minutter igjen. Det var veldig viktig og det føltes bra, jeg synes kampen gikk OK. Ennå er det lenge til seriestart, så vi tar det steg for steg. Fremtiden ser lys ut, nikker Riski.

nyheter
forum