Storevik på gråten - nære nedrykk
Skrevet av Thomas Karlsen, 6. oktober 2014, 20:15
Keeper Jacob Storevik var meget skuffet og på gråten etter mandagens 0-2-tap for Brumunddal. Med tre kamper igjen er det stor fare for nedrykk for RBK2.
Foto: Thomas Karlsen
BRUMUNDDAL (rbkweb.no): - Det er hjerneblødning av meg, sier Jacob Storevik i det han er på vei av SH-banen og tenker på situasjonen der Brumunddal laget 1-0 ti minutter ut i 2. omgang.
- Det er rett utenfor 16-meteren, og jeg går ut for å ta ballen. Så ser jeg at han kommer mot meg i hundre, og jeg blir litt redd.
- Slikt skal ikke skje
Hjemmelagets angriper Jonatan Helmersen kom seg forbi keeperen, og satte ballen enkelt i åpent mål til stor jubel for de 393 tilskuerne i tusmørket.
- Slikt skal ikke skje. Det er veldig kjedelig det skjer i dag når jeg føler jeg har hatt en god sesong i år, og så skal det skje i en så viktig kamp.
- Ganske stor personlig feil
Før kampen var RBK2
fem poeng bak Molde 2 på sikker plass, seks poeng bak nettopp mandagens motstander Brumunddal og syv poeng bak Rødde. Sjelden kommer uttrykket sekspoengskamp bedre til sitt rette enn oppgjøret i Brumunddal mandag.
Uansett utfall i kampen ville det være teoretiske muligheter, men i realiteten burde RBK2 ha tre poeng for å ha sjanse på å berge plassen. Med kun to borteseirer tidligere i sesongens elleve bortekamper, skulle det bli en utfordring i seg selv.
- Første målet er jo litt billig, og det ser ut som ganske stor personlig feil. Men vi taper og vinner sammen. Det kunne blitt avgjort på andre tidspunkt også, forteller trener Roger Naustan i det Storevik kommer forbi og treneren tar et godt tak og klemmer keeperen godt.
- Jacob har gjort en god sesong
Storevik kom til Rosenborg fra Florø sommeren 2012 og fikk sin første kamp i RBK-drakta 4. august samme år mot Åfjord for 3. laget i 3. divisjon. I år er 18-åringen tredjekeeper bak Alexander Lund Hansen og Daniel Örlund.

Foto: Thomas Karlsen
- Det er klart, han føler vel han skulle ha ryddet opp i den situasjonen. For folk som har store ambisjoner og vil vinne noe i fotball er det tungt. Jacob har gjort en veldig god sesong, som han sier selv. Nå skal vi bygge oss i lag opp mot neste kamp.
Den 194 cm høye sisteskansen har aldri spilt i Tippeligaen, men har sittet på benken i seks kamper. Med skaden til Alexander Lund Hansen er junioren igjen reservekeeper og tenåringen kan få sin debut på A- laget i høst.
- Tøft utgangspunkt, men gir på ingen måte opp
RBK2 stilte med Jørgen Skjelvik, Per Verner Rønning og Alexander Sørloth fra start i tillegg til keeper Jacob Storevik. Likevel endte det med 2-0-tap.
Gjenstående kamper for RBK2 er hjemme mot Herd førstkommende lørdag, borte mot Raufoss 18. oktober og serieavslutning mot Byåsen på hjemmebane lørdagen etter. De to sistnevnte kjemper begge om opprykk, så det blir ingen enkel serieavslutning for Rosenborgs reserver. Seier og tre poeng mot Herd i neste kamp, vil meget trolig være alfa og omega.
- Det er klart det er et fryktelig tøft utgangspunkt, men vi gir på ingen måte opp. Vi får telle opp til slutt. Så får vi se om det er nok til å få heng på de andre lagene. Molde 2 skal ha både Raufoss og Byåsen som oss. Det er tøffe motstandere, så de får ikke noe gratis de heller, prøver Naustan å trøste seg med.
Om det skulle bli nedrykk, vil andrelaget spille i 3. divisjon neste år og tredjelaget i 4. divisjon som i år, til tross for at de egentlig har rykket opp.
- Hva vil et nedrykk ha å si for klubben?
- Det er en større debatt, men for å ta de store linjene ønsker vi å være i 2. divisjon. Er det slik at om man skal bruke RBK2 som en matcharena for Tippeliga-spillere, så er det om å gjøre å være høyest mulig og da er 2. divisjon nødvendig.
- Men er det en gang slik at man skal drive det som i vår, at RBK2 er en arena for talenter og juniorspillere, så kan det hende at 2. divisjon er i tøffeste laget. Det har jo både årets og tidligere sesonger vist. Da kan det være en god arena å spille i 3. divisjon.
Neste kamp for RBK2 er lørdag klokka 14 hjemme mot Herd. Den MÅ vinnes.
- He-he, ja, den er vi nødt å vinne. Det er det ikke noe å lure på, avslutter trener Roger Naustan med en liten latter på lur før hjemreisen til Trondheim.