Kampen om midtstopperplassen
Skrevet av Thomas Karlsen, 14. juni 2014, 02:43
Med Stefan Strandberg ute av laget er plassen ved siden av Tore Reginiussen ledig. Torsdag spilte Jørgen Skjelvik midtstopper for andre kamp på rad, men nå er Per Verner Rønning frisk.
Foto: Thomas Karlsen
KRISTIANSAND (rbkweb.no): - Det var det vi ønsket å bruke Jørgen Skjelvik til i dag, og han spilte veldig bra. Han har ihvertfall bevist at han er anvendelig, og har spilt to solide kamper, forteller Per Joar Hansen om den ledige midtstopperplassen, i mixed zone på Sør Arena etter torsdagens 4-2-seier over Start.
- Stolt av laget
Selv om den egentlige venstrebacken Skjelvik spilte bra, slapp Rosenborg inn to mål den siste halvtimen. Både før og etter hadde hjemmelaget Start mange og til dels store sjanser.
- I dag var vi som lag svakere defensivt og slipper til for mange sjanser, spesielt i starten av 2. omgang. Men sett ut fra forutsetningene de siste ukene, så er jeg stolt av laget. Det er et lag som vinner sammen, og det har man virkelig bevist de siste to ukene.
- Rønning må finne matchformen
Mot Lillestrøm mandag var Per Verner Rønning utilgjengelig grunnet sykdom, torsdag var han tilbake i troppen. Men forsvarsspilleren var aldri aktuell fra start mot Start.
- Han har ikke fått en eneste kamp i kroppen, han har vært skadet og var syk i forrige uke. I dag bedømte vi at det var maks 15-20 minutter vi hadde bruk for han. Nå må han både få trent godt og spilt noen 2. divisjonskamper så han får matchformen igjen. Så får vi bruk for gode, gamle Rønning utover.
RBK ønsker å selge Strandberg, som trolig har spilt sin siste kamp for klubben etter streiken mot Lillestrøm. Erstatter blir derimot ikke spilleklar før det norske overgangsvinduet åpner 15. juli. I mellomtida skal Rosenborg spille fire kamper.
Venstreback Pål André Helland
Da venstreback Mikael Dorsin ble byttet ut 25 minutter før slutt, ville kanskje noen forventet at Rønning skulle komme inn i midtforsvaret og Skjelvik skulle dyttes ut på venstrebacken. Men den gang ei. Istedenfor ble Dorsin erstattet med Pål André Helland på sidebacken.
- Vi vurderte at vi ville ha farta på kant. Å få bruke Helland, som har fart og var inne i matchform, var vurderingen bak det, forklarer Perry, som etter en meget turbulent tid har fått litt pusterom med to seirer på rad og bare ett poeng bak Strømsgodset på 2. plass.
- Kan Helland brukes på venstrebacken flere ganger?
- Ja, Helland er anvendelig, han tar utfordringen på strak arm. Slik som troppen og situasjonen er nå, har vi måtte tenke alternativt: Jørgen som stopper og Helland på venstrebacken i dag. Så slik har det vært, og de har vært forberedte på det.
- Det er kanskje ikke mange som ventet før sesongen at Rosenborg skulle spille med Jonas Svensson på høyreback og På André Helland på venstreback. Hva sier det om troppen?
- Det sier at vi har hatt for lite folk, og vi har i tillegg hatt uflaks med skader. Og så har vi VM. Det er en kombinasjon som et lag kan få i fleisen. Det har vi fått, men jeg synes vi har taklet det på en utmerket måte.
Nå følger VM- pausen for Rosenborg som har første seriekamp først 6. juli mot Haugesund på Lerkendal. Før det er det europacup-kvalifisering 3. juli, mens det venter treningskamp mot AIK den 27. juni. Spillerne har ti dager fri og møter igjen 23. juni.
- Hva skal Per Joar Hansen gjøre i ferien?
- Jeg skal tenke på hvordan vi kan bli bedre senere i sommer og på høsten.
- Men skal du reise bort eller blir du i Trøndelag?
- Jeg blir nok i Trøndelag. Jeg kjenner jeg ikke har noe behov for å legge med ved bassenget en eller annen plass, men jeg har ikke bestemt noe ennå, så får se hva jeg gjør. Det blir alternativt hjem til Helgeland, men jeg har ikke bestemt meg.