Utskrift fra rbkweb.no

Rosenborg - Viking 2-1
Skrevet av Thomas Myren, 3. november 2013, 20:00

RBK gjorde sitt, og fikk også den nødvendige hjelpa fra Tromsø.


Foto: Thomas Karlsen

- Åpnet seg et stort hav av rom
Bilder fra Rosenborg - Viking


- Det blir dritspennede! Vi får gjøre jobben vår, og så får vi håpe på hjelp fra Haugesund, sa Jørgen Skjelvik til rbkweb.no.

Med bare 0-0 i Tromsø ble forspranget til Strømsgodset redusert til ett poeng. Håpet er dermed at bronselaget fra Haugesund kommer til hektene etter festen, og tar poeng i Drammen mens Rosenborg vinner på Lillestrøm.

I praksis er gullhåpet tynt, men alt kan skje i fotball.

- Jeg tror de er veldig skjelvne. De har uttalt i media at "vi er i førersetet og har det i våre hender". Nå tror jeg at de føler presset. De har vært i denne situasjonen før, og da har gullet glippet på slutten. Så jeg tror ikke de føler seg helt trygge. Vi får bare legge press på dem, slo Skjelvik fast.

Venstrebacken ble noe overraskende foretrukket framfor Mikael Dorsin i et framtidsrettet laguttak, der hele midtbanen ble skiftet ut etter tapet i Molde: I likhet med Tore Reginiussen var Mike Jensen tilbake etter karantene, og han fikk med seg Daniel Berntsen og Ole Selnæs. Jonas Svensson sto over for tre gule kort, mens Mikkel Diskerud og John Chibuike altså var vraket.

Alexander Søderlund har slitt med høyrelåret og startet i Molde sin første kamp på to måneder. I kveld var han sprek innledningsvis, og kunne ha skutt Rosenborg i ledelsen fra skrått hold etter fire minutter.

Bare fem minutter senere ble oppgaven langt mer overkommelig for midtspissen: Selnæs tok med seg ballen framover, før han la ut til Tobias Mikkelsen. Høyrevingen fant Søderlund, som dempet ballen og trillet den inn i helt åpent mål etter at Rune Jarstein hadde forsøkt å fange innlegget.

Viking slo tilbake, og Patrik Ingelsten ble feilaktig avblåst for offside etter å ha satt ballen i mål.

- Vi får litt for mye trykk på oss. Vi blir slitne og løpende mye i mellom. Så det blir en 50/50-kamp som kan vippe begge veier. Heldigvis er det vi som scorer to mål først, noe som gjør at vi får et godt utgangspunkt for resten av kampen, sa Skjelvik.

Han regisserte målet til Mikkelsen med et stormløp fra egen banehalvdel etter en liten time:

- Jeg får dratt meg forbi førsteforsvareren. Da åpner det seg et stort hav av rom, som det bare er å løpe inn i. Så er det et innøvd trekk, der "Søder" skal i mot og kjøre veggpasning. Det åpnet seg helt opp, og det var bare å legge inn til Tobias, som fikk åpent mål til slutt, smilte Skjelvik.

Men igjen vedvarte spenninga: Trond Olsen fikk ballen etter en hjemmecorner, og dro seg forbi både Cristian Gamboa og Skjelvik før han utlignet.

De siste minuttene ble forholdsvis nervøse. Ingen av lagene maktet å skape ordentlig store sjanser.

- Vi blir stresset i store perioder. Vi klarer ikke helt å få ro i spillet vårt og brukt ballen, vendt opp og brukt rommene som er. Vi burde ha brukt ballen i stedet for å løpe og være så jævla stresset hele tida, konstaterte Jørgen Skjelvik.

PS! Tobias Mikkelsen mister serieavslutninga etter tre gule kort.

Kampfakta

ROSENBORG2-1Viking
Alexander Søderlund 9
Tobias Mikkelsen 57
Trond Olsen 68

Søndag 3. november 2013 18:00
Tippeliga, Lerkendal stadion
15 392 tilskuere

Rosenborg [4-3-3]
Daniel Örlund - Cristian Gamboa, Stefan Strandberg, Tore Reginiussen, Jørgen Skjelvik - Mike Jensen, Ole Selnæs, Daniel Berntsen (Mikkel Diskerud 70) - Tobias Mikkelsen (John Chibuike 74), Alexander Søderlund, Nicki Bille

Gult kort RBK: Tobias Mikkelsen og Nicki Bille

Ubenyttet reserve: Alexander Lund Hansen, Jon Inge Høiland, Mikael Dorsin og Alexander Sørloth

nyheter
forum