- Vis meg klubben med et bedre styre
Skrevet av Thomas Myren, 28. januar 2013, 19:31
Gøran Sørloth og Charlotte Bjørk Ingul er innstilt som nye medlemmer i Rosenborg-styret.- Vis meg den fotballklubben i Norge som har et bedre styre. Det er på høyt nivå både akademisk, sportslig og på alle mulige måter. Vi i valgkomitéen er i alle fall godt fornøyd med sammensettinga, sier leder Knut Efskin til rbkweb.no.
- Det viser seg at de har gjort en god jobb på økonomi. Det har sett stygt ut, men nå har vi etter flere år lyktes med å komme i pluss. Nå gjelder det å ta steget videre sportslig. Jeg mener vi har alle forutsetninger til å få til det.
De to nye erstatter Marit Breivik og Thorbjørn Aass som ikke ønsket å ta gjenvalg.
- Gøran sier seg nesten litt sjøl: Han har hatt en fantastisk fotballkarriere med fem serie- og tre cupmesterskap med Rosenborg og 55 landskamper. Han var med på gulltida, og det fins en suksessformel der. Det er ikke sånn at vi skal tilbake til det gamle, men poenget er å ta vare på det som var bra og bygge videre på de grunnelementene som var på den tida, forklarer Efskin.
- Han har også god innsikt i talentarbeidet?
- Han har sønnen sin der, men Gøran hadde vært like aktuell hvis ikke Alexander hadde vært i klubben. Han er kritisk der han skal være kritisk og konstruktiv der han skal være konstruktiv. Jeg syns Gøran blir et godt tilskudd til styret i Rosenborg.
I tillegg ønsker valgkomitéen altså Ingul, som er forsker ved NTNU innen hjerte- og karsykdommer og tidligere lege ved Rosenborg-klinikken.
- Charlotte kan tilføre klubben en kompetanse som ikke er der i dag. Med Marit Brevik forsvinner noe - det som går på lagbygging. Vi har ikke klart å erstatte dette 100 prosent, men vi tror Charlotte tilføre noe annet. Slik som Marit er hun inne på at fotballen må heve seg opp på et toppidrettsnivå med tanke på å ta kosthold, riktig trening og fysisk aktivitet på ordentlig alvor.
Morten Loktu og Leif Inge Nordhammer er foreslått gjenvalgt, men får nye roller. Sistnevnte går fra å være vara til å bli ny nestleder mens Loktu blir vanlig styremedlem.
- Det er ikke noe annet enn en praktisk innretning. Begge har gjort en veldig god jobb i styret, så det har kun med tidsbruken å gjøre: Leif Inge har antagelig noe mer tid å avsette hvis det skulle bli behov for det. Det er leder og nestleder som må ta den største jobben, slår Knut Efskin fast.
Årsmøtet i Rosenborg er torsdag 28. februar klokka 18 på Prinsen hotell.
Styret:
Leder: Ivar Koteng (ikke på valg)
Nestleder: Leif Inge Nordhammer (ny rolle, 2 år)
Bård Benum (ikke på valg)
Charlotte Bjørk Ingul (ny, 2 år)
Vegard Heggem (ikke på valg)
Bente Malmo (ikke på valg)
Morten Loktu (ny rolle, 2 år)
Varamedlem: Gøran Sørloth (ny, 1 år)
Kontrollkomité:
Leder: Inge Five (ikke på valg)
Ragnar Haugan (gjenvalg, 2 år)
Merethe Storødegård (ikke på valg)
Varamedlem: Steinar Leirvik (gjenvalg, 1 år)
Varamedlem: Marie Louise Nancke (gjenvalg, 1 år)
Valgkomité:
Leder: Knut Efskin (gjenvalg, 1 år)
Katharina Erlandsen (ikke på valg)
Torleif Rolfsen (ikke på valg)
Siri Marte Hollekim (gjenvalg, 2 år)
NN (ny, 2 år)
Varamedlem: Oddgeir Engdal (ny, 1 år)