Utskrift fra rbkweb.no

Kan bli lavere, siste hinder
Skrevet av Thomas Myren, 14. mai 2011, 12:57

Dersom overraskelseslag holder helt inn i Belgia, Østerrike og Tsjekkia vil Rosenborg kunne få mer overkommelig motstand i fjerde og siste kvalifiseringsrunde til Champions League.


Trekninger:

2. kvalikrunde: 20. juni
3. kvalikrunde: 15. juli
4. kvalikrunde: 5. august

Terminliste:

2. kvalikrunde:
12./13. og 19./20. juli

3. kvalikrunde:
26./27. juli og 2./3. august

4. kvalikrunde:
16./17. og 23./24. august
I øyeblikket leder henholdsvis Genk, Sturm Graz og Viktoria Plzen, som alle er rangert bak RBK.

Men Rosenborg vil på forhånd likevel ikke bli seedet: Glasgow Rangers, FC København, Maccabi Haifa, Dinamo Zagreb og BATE Borisov stiller alle foran i køa om de vinner i sine hjemland, og er dermed potensielle motstandere.

- Jeg både tror og håper at vi blir seedet i 2. og 3. kvalikrunde også i år, men vi blir det nok ikke i playoff-en til Champions League, konstaterer Erik Hoftun overfor rbkweb.no.

Til tross for overtak på papiret er likevel ikke alle de fem seedede lagene like skremmende. Rosenborg kan dessuten håpe på at noen i kvintetten ryker ut i kvalifiseringa før den siste runden. Da vil RBK, som står øverst på ventelista - slik som det ser ut nå, sjøl bli seedet.

- Motstanden ligger vel omtrent på det samme nivået som sist, men det er klart at dette året blir viktig: Det er de fem siste årene som teller for rankinga, og dette året erstatter et dårlig år for Rosenborg og norsk fotball. Så med et godt e-cupår for Norge og Rosenborg vil vi klatre ganske mye på rankingene både for nasjoner og klubber, kommenterer Hoftun, som altså tenker på mulighetene for seeding i framtida og dermed enklere trekninger.

Veien til en 12. deltakelse i Champions League er altså slett ikke uoverkommelig, men ferden er lang og begynner allerede i midten av juli.

- Vi får ferie i begynnelsen av juni i form av ei spillefri helg. Vi spiller i stedet Tippeliga når vi skal ut i kvalik. Vi fikk det sånn som vi ønsket, forteller Hoftun.

Hjemmekampen mot Strømsgodset ble nemlig flyttet fra 2. pinsedag – i likhet med Vålerenga - Tromsø.

- Dette er en god løsning, at fire norske e-cuplag kan møtes når de andre har fri, syns Erik Hoftun.

- Bør det bli fast fotballferie i juni grunnet lengre e-cupkvalifisering?

- Annethvert år er det EM- og VM-sluttspill, og da er det tidlig ferie uansett. Men de andre lagene ønsker primært ferie i juli på grunn av publikumsoppmøte.

- Dermed blir det ingen forandring?

- Nei, ikke så lenge vi kan gjøre det sånn at noen kamper blir flyttet. Det er av e-cuplagenes interesse at vi får ferie i starten av juni. Om vi kan løse det på denne måten og dermed hensynta begge deler, er det kjempeflott, avslutter Erik Hoftun.

PS! I går ble det klart at Norge får "fair play"-plass i europaligaen. Det er uklart om også Aalesund ønsker tidlig ferie, og dermed vil flytte bortekampen mot Stabæk. Her er imidlertid de nevnte, motstridende interessene sterkt gjeldende.

Les mer: Mulige motstandere i kvalifiseringa

nyheter
forum