Örlund kunne blitt helten
Skrevet av Thomas Myren, 18. august 2010, 00:04
Daniel Örlund reddet Rosenborg da FC København først tok grep, men til slutt måtte svensken gi tapt.
Foto: Thomas Karlsen
- Det var litt bittert å slippe inn et mål, slår Örlund fast.
2-1-reduseringa til Jesper Grønkjær kom så seint som i det 84. minutt, og skapte full spenning før returkampen. Rosenborg fikk derimot en drømmestart med ledermålet til Steffen Iversen etter halvspilt 1. omgang.
- Det var et "jättefint" fotballmål. Det var litt klakk-klakk og så rakt opp i krysset på volley. Det var kunst! syns keeperen.
- Dere hadde innledningvis full kontroll på FCK?
- De ligger nok litt hjemover og spiller på 0-0. Så gjør vi 1-0, og da behøver de å gå framover og de begynner å skape litt.
- FCK hadde et solid overtak det siste kvarteret før pause?
- De flyttet oppover, og vi ble litt passive og falt for langt hjemover. Men så lenge de bare ruller ball er det ikke så farlig.
- Danskene var gode til å trille ball og hadde 60/40 i ballinnehav.
- Men det får de ingen mål på.
- Men de var nære to ganger før pause, og du hadde ei fantastisk redning alene mot Dame N'Doye.
- Den var vel like viktig som de andre redningene. Vi hadde 1-0, og det er min oppgave å redde baller.
- Så slo dere tilbake etter pause med mål fra Markus Henriksen.
- Vi går ut og fortsetter etter en stund å spille fotball. Jeg syns vi lager større sjanser enn dem, og at vi vinner vel fortjent.
- Men dere skulle ha hatt flere mål på stillinga 2-0?
- Selvsagt. Vi skulle gjerne ha vunnet 8-0 og bare gjennomført matchen i København, men sånn det ble det ikke. Det er det som er spenningen med slike hjemme- og bortekamper: Ett mål endrer ganske mye. Men vi vant, og nå må de vinne. Vi tror på oss selv, og vil gå videre.
- Tror du at dere behøver mål i returkampen for å kvalifisere dere?
- Om de lager mål, behøver vi mål...